Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości kulturalne
Trwa Bielska Zadymka Jazzowa. Gala Polskiego Jazzu.
25.02.2020
10:19:00

W Bielsku-Białej drugi dzień koncertów Lotos Jazz Festiwal, 22. Zadymki Jazzowej. 

Punktem kulminacyjnym będzie Gala Polskiego Jazzu w Teatrze Polskim, której gospodarzem będzie Krzesimir Dębski. Wydarzenie poprzedzi otwarcie wystawy prac profesora Mariana Oslislo zatytułowanej 'GRAfie' – Muzyka, kaligrafia, grafika i multimedia w Cafe Zadymka. Gala w Teatrze ruszy o 19.00 a dzień zamknie koncert To Muniak with Love połączony z premierą płyty i jam session w Klubie METRUM. 

— Krzesimir Dębski będzie jednym z trzech artystów, którzy podczas tegorocznej Zadymki odbiorą statuetki Anioła Jazzu — zdradza dyrektor artystyczny imprezy, Jerzy Batycki.


Laureatem tegorocznego konkursu jazzowego festiwalu Lotos Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa zostało Krzysztof Baranowski Trio. Trio wystąpi dziś podczas Gali Jazzu Polskiego Teatrze Polskim oraz w późniejszym terminie zagra koncert w Radiu Katowice, który ukaże się na płycie Radia Katowice. Koncert i płyta to nagroda Radia Katowice.

Bardzo mocne było poniedziałkowe otwarcie festiwalu. Koncert Two Women Two Saxes okazał się niezwykłym muzycznym misterium. Rozpoczęła je 18-letnia bielszczanka Marta Wajdzik prezentując swój materiał z debiutanckiej płyty My Planet. Towarzyszyli jej znakomici muzycy: Paweł Tomaszewski na klawiszach, Paweł Dobrowolski na bębnach i Robert Kubiszyn na basie. Marta to niezwykle utalentowana, skromna artystka, którą czeka wielka światowa kariera. Gwiazdą wieczoru była była żywiołowa, ekstrawagancka Lakecia Benjamin, która dała porywający muzyczny show poświęcony muzyce Coltraina. Była to europejska premiera jej płyty Pursuance/The Music of the Coltrains. W ostatnim utworze Lakecia amerykańskiej gwieździe towarzyszyła zaproszona przez nią Marta Wajdzik, która z powodzeniem wykonała błyskotliwą improwizację. Inauguracyjne koncerty okazały się ogromnym sukcesem, a zważywszy że zostaną powtórzone w katowickim Rialcie, będzie kolejna okazja by obejrzeć i usłyszeć obie artystki. 

Lotos Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa, jedna z największych imprez jazzowych w kraju, odbywa się pod patronatem Polskiego Radia Katowice. Będziemy transmitować za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz YouTube i Facebooka, wyjątkowe koncerty: 

  • w piątek o 19.30 z Kinoteatru Rialto – Marta Wajdzik Quartet i Lakecia Benjamin.
  • w sobotę o 19.30 pod hasłem „Śląsk z góry na dół” Jazzowe podziemie z kopalni Guido – EABS.
  • w sobotę o 19.30 pod hasłem "Jazz na szczycie" ze Schroniska na Szyndzielni – Mitch & Mitch.

Koncerty będą także transmitowane przez Radio Katowice na częstotliwości 101,2 FM.

Bielska Zadymka Jazzowa potrwa do 1 marca, a koncerty odbywają się także w Katowicach i Zabrzu. 

Autorzy: Jarosław Krajewski, Grzegorz Zmuda/rs


Zobacz także Wiadomości kulturalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA