Premier na Śląsku. Obrady zespołu parlamentarnego.

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w posiedzeniu parlamentarnego zespołu do spraw województwa śląskiego.

Głównym tematem rozmów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim są inwestycje drogowe i kolejowe. Prawie 3 miliardy złotych na inwestycje drogowe w regionie przekaże zarząd województwa śląskiego.

Prezes Rady Ministrów mówił, że przebudowa infrastruktury jest możliwa wyłącznie przy współpracy władz regionu z rządem.


Premier przypomniał również o konieczności przebudowy infrastruktury w procesie transformacji energetycznej na Śląsku. 


Szef Rady ministrów podkreślił ważną rolę współpracy Rządu, samorządów, kół gospodarczych i strefy ekonomicznej w budowaniu silnego Śląska.

Swoje prezentacje przedstawił także minister Andrzej Adamczyk i marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

— Na nowe projekty związane z komunikacją i transportem chcemy przeznaczyć większe środki niż nasi poprzednicy — zapowiedział marszałek województwa śląskiego. 


Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek mówił o ważnej roli Funduszu Dróg Samorządowych. To rządowe pieniądze, które pokrywają potrzeby powiatów i gmin w zakresie remontów i budów nowych dróg. 


Podczas spotkania samorządowcy przedstawili projekty nowych dróg i linii kolejowych, które mają być zrealizowane do 2030 roku. Wśród nich jest m.in obwodnica Zawiercia i Poręby oraz przebudowa drogi od Rudy Ślaskiej do autostrady A1.

Autor: Agnieszka Loch/rs