Orly 2020. Nagrody filmowe rozdane.

Film "Boże ciało" Jana Komasy dostał jedenaście Orłów 2020, w tym za najlepszy film i najlepszą reżyserię. W Teatrze Polskim w Warszawie wieczorem odbyła się gala Polskich Nagród Filmowych. Większość statuetek trafiła do twórców "Bożego ciała". 

Aleksandra Konieczna i Bartosz Bielenia - odtwórcy głównych ról w "Bożym ciele" dostali statuetki za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą i Męską. Nagrodzeni zostali też odtwórcy drugoplanowych ról w tym filmie: Łukasz Simlat i Eliza Rycembel. Podwójnie wyróżniony został scenarzysta polskiego kandydata do Oscara. Mateusz Pacewicz dostał dwa Orły - za scenariusz i w kategorii Odkrycie Roku. "Boże ciało" zostało nagrodzone też m.in w kategoriach Najlepsze Zdjęcia (Orzeł dla Piotra Sobocińskiego) i Najlepszy Montaż (Przemysław Chruścielewski).

W ręce reżysera Bożego ciała trafiła też Nagroda Publiczności. Odbierając ją Jan Komasa dziękował publiczności mówiąc, że "to od niej się uczy i w nią wsłuchuje".

Równorzędną nagrodę za rolę drugoplanową obok Łukasza Simlata dostał Robert Więckiewicz za rolę w "Ukrytej grze". Orłem za najlepszą scenografię został nagrodzony "Pan T." Statuetki w tej kategorii odebrali Magdalena Dipont (czyt. dipą) i Robert Czesak. "Pan T." został też nagrodzony za kostiumy (nagroda dla Magdaleny Biedrzyckiej).

Film "Ikar. Legenda Mietka Kosza" został podwójnie wyróżniony: za dźwięk i muzykę. Orła w kategorii Najlepszy Dźwięk dostali Maciej Pawłowski i Robert Czyżewicz, natomiast w kategorii Najlepsza Muzyka - Leszek Możdżer.

Nagrodę za Najlepszy Film Dokumentalny dostali bracia Sekielscy za film "Tylko nie mów nikomu".Orzeł dla Najlepszego Filmu Europejskiego trafił do dystrybutora angielskiego obrazu "Faworyta" w reżyserii Yorgosa Lanthimosa. Najlepszym filmowym serialem fabularnym został uznany trzeci sezon "Watahy".W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę za charakteryzację. Trafiła do Dariusza Krysiaka za charakteryzację w filmie "Krew Boga".

Orła za Osiągnięcia Życia odebrała Maja Komorowska.

O "polskie Oscary" w tym roku walczyło 166 produkcji, filmów, fabularnych, dokumentalnych i seriali. Do Konkursu Głównego zakwalifikowały się 72 polskie filmy fabularne. W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny członkowie Polskiej Akademii Filmowej wyłonili nominowanych spośród 79 tytułów, zaś do tytułu Najlepszego Filmowego Serialu Fabularnego pretendowało 15 produkcji.
Nagrody zostały przyznane po raz 22.

/mm/iar/