AKTUALIZACJA: Epidemia koronawirusa. Coraz więcej instytucji zawiesza działalność.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym dotyczącym koronawirusa wiele instytucji zawiesza swoją działalność, odwoływane są poszczególne mniejsze i większe wydarzenia. 

Poniżej znajdą Państwo listę miejsc, które podjęły taką decyzję i wydarzeń, które się nie odbędą w terminie.

Pałac Kultury Zagłębia

Pałac Kultury Zagłębia podjął decyzję o odwołaniu nadchodzących wydarzeń. Instytucja od 11 marca 2020 r. pozostaje zamknięta dla publiczności do odwołania, tym samym zostają zawieszone wystawy w Galerii Sztuki, próby oraz wszystkie zajęcia odbywające się w placówkach PZK, w tym zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Zgodnie z zaleceniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działalność koncertowa NOSPR zostaje zawieszona z dniem 12 marca 2020. Tym samym odwołane zostają wszystkie koncerty, odbywające się w NOSPR. Decyzja obowiązuje do 31 marca z możliwością jej przedłużenia.

Naukowa Konferencja Pszczelarska

57. Naukowa Konferencja Pszczelarska,która rozpoczęła się wczoraj w Cieszynie zostanie skrócona. Pszczelarze,naukowcy i lekarze z Polski,Czech,Słowacji, Bułgarii i Ukrainy,mieli dyskutować min.o realnym zagrożeniu jakim jest malejąca populacja pszczół. Po wczorajszych warsztatach i wykładach,organizatorzy czyli Ślaski Związek Pszczelarzy postanowili zakończyć obrady już dziś. Dodajmy,że konferencja odbywa się na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie a władze uczelni zawiesiły zajęcia nie na wszystkich wydziałach i w innych jednostkach placówki.

Odwołane pielgrzymki

Pielgrzymka maturzystów archidiecezji częstochowskiej na Jasną Górę jest odwołana. Pielgrzymka miała odbyć się w najbliższą sobotę. To decyzja Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Jednocześnie katecheci, na życzenie maturzystów, mogą zorganizować pielgrzymki w różnych terminach i w małych grupach szkolnych. Decyzja o odwołaniu wspólnej pielgrzymki wszystkich maturzystów archidiecezji częstochowskiej została podjęta w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz odwoływaniem wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. 

Fryderyki

Organizator Fryderyk Festiwal 2020 wydał oficjalne oświadczenie dotyczące wydarzenia planowanego w dniach 14-15 marca. W związku z administracyjną decyzją o odwołaniu imprez masowych podjętą przez premiera RP, tegoroczny festiwal dla publiczności został odwołany. Po długich naradach, Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu również została odwołana. Laureatów tegorocznych nagród Fryderyk w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu poznamy 17 marca. Zarząd ZPAV zdecydował o publikacji wyników głosowania Akademii Fonograficznej na stronie fryderyk.pl oraz w mediach społecznościowych. 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zawiesza swoją działalność turystyczną i kulturalną. Zalecenia dotyczące ograniczenia działalności instytucjom kultury wydał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Ze względu na zamknięte pomieszczenia, ograniczoną wentylację pod ziemią oraz dużą liczbę zagranicznych turystów, zabytkowa kopalnia to miejsce o podwyższonym ryzyku. Wszelkie wycieczki i imprezy zostały odwołane do 13 kwietnia. 

Muzeum Zamkowym w Pszczynie 

W celu zapobiegania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, wszystkie wydarzenia w Muzeum Zamkowym w Pszczynie zostały odwołane. Dotyczy to okresu od dnia 10 marca do 14 kwietnia 2020.

Opera Śląska w Bytomiu

Działalność artystyczna Opery Śląskiej w Bytomiu została zawieszona z dniem 10 marca. Odwołane zostały wszystkie wydarzenia artystyczne dla publiczności zaplanowane do dnia 14 kwietnia 2020 roku włącznie.

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie 

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie odwołuje zaplanowane wydarzenia. Od dziś do 14 kwietnia w placówce nie odbędą się żadne imprezy i warsztaty. Decyzję podjęto w związku z zagrożeniem koronawirusem. 

Hala Sportowa Częstochowa

Hala Sportowa Częstochowa, która może pomieścić wielotysięczną widownię, samodzielnie nie organizuje w najbliższym czasie dużych wydarzeń. Są jednak zewnętrzni organizatorzy, którzy wynajmują ten obiekt. Jeden z nich już zrezygnował z planowanej na weekend dużej konferencji. 28 marca w hali zaplanowana jest gala sportów walki. Organizator, w związku z dzisiejszą decyzją premiera o odwołaniu imprez masowych poinformował na swoich stronach w internecie, że prawdopodobnie gala odbędzie się bez udziału publiczności. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu kilku dni. 

Teatr Śląski w Katowicach

Teatr Śląski w Katowicach zawiesza swoją działalność artystyczną. Wszystkie pozycje repertuarowe zostają odwołane od dzisiaj do 14 kwietnia 2020.

Filmowa Silesia Film

Dyrekcja Instytucji Filmowej Silesia Film podjęła decyzję o odwołaniu wszystkich seansów oraz wydarzeń. Dotyczy to wydarzeń prowadzonych przez Instytucję kinach: Kino Kosmos, Kino Światowid, Kinoteatr Rialto w Katowicach oraz w Kino Bałtyk - Racibórz i Kino Janosik w Żywcu do dnia 13 kwietnia br. włącznie.

Półmaraton Żywiecki

Półmaraton Żywiecki, słynna impreza sportowa z pętlą wokół Jeziora Żywieckiego, planowany na 28. marca nie odbędzie się w terminie, tylko znacznie później, poinformował jego dyrektor Mirosław Dziergas ze Starostwa Powiatowego w Żywcu. Co roku na tym biegu pada jakiś rekord. Jesteśmy gotowi na różne warianty i pogodę, mówił Radiu Katowice dyrektor Dziergas zapowiadając w lutym imprezę. Takiego rozwoju wypadków epidemiologicznych jednak nikt nie był w stanie wówczas przewidzieć.

Targi Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz w Bielsku-Białej

57. Międzynarodowe Targi Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz Twój Dom 2020” w Bielsku-Białej, jakie miały rozpocząć się w najbliższy piątek, zostały przesunięte na inny termin. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego przeniesiony został na później także popularny wśród biegaczy Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego. Miał się odbyć 29 marca. O nowej dacie oraz warunkach uczestnictwa organizatorzy poinformują w najbliższym czasie.

Władze samorządowe odwołują spotkania Rad Osiedli i inne zgromadzenia

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym w Bielsku-Białej, prezydent miasta Jarosław Klimaszewski podjął decyzję o odwołaniu wszystkich zebrań sprawozdawczo-wyborczych Rad Osiedli, które miały odbyć się w marcu i kwietniu. Odwołane zostają także planowane w najbliższym czasie duże spotkania, w tym te poświęcone ewentualnej budowie w Bielsku-Białej, instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych.

Zakaz odwiedzin w szpitalach

Na wniosek Prezydenta został ponadto wprowadzony całkowity zakaz odwiedzin w Beskidzkim Centrum Onkologii, Szpitalu Miejskim oraz we wszystkich podległych bielskiemu samorządowi Domach Pomocy Społecznej.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym oraz Miejskim Szpitalu Zespolonym w do odwołania obowiązuje zakaz odwiedzin. Urząd Miasta w Częstochowie nie planował w najbliższym czasie imprez masowych. Na razie nie odwołuje tych na mniejszą skalę.

Zamknięte zabytki

Dla bezpieczeństwa, w Cieszynie do 13 kwietnia 2020 zamknięte dla odwiedzających będą zabytki. Chodzi o Wieżę Piastowską i Rotundę, a także Punkt Informacji Turystycznej oraz wystawy, wyłączamy dostęp do części obiektów, wstrzymujemy organizację wydarzeń. W soboty i niedziele budynek A, tzw. Oranżeria, będzie zamknięty.

Wydarzenia sportowe pod znakiem zapytania

Dziennikarze, za wyjątkiem posiadaczy praw do transmisji telewizyjnych, nie będą mieli wstępu na spotkania Pekao Ekstraklasy. Jednocześnie kluby są zobowiązane do jak najszybszego dostarczenia redakcjom materiałów wideo, zdjęciowych i tekstowych.

Komisja do spraw Nagłych Śląskiego Związku Piłki Nożnej z uwagi na potencjalne zagrożenia dla zdrowia i życia uczestników piłkarskich, spowodowane rozprzestrzeniającym się koronawirusem COVID-19 oraz biorąc pod uwagę stanowisko Minister Sportu o odwołaniu wszystkich imprez sportowych przesuwa o dwa tygodnie rozpoczęcie wszystkich rozgrywek - seniorskich od IV ligi w dół, młodzieżowych i II ligi kobiet grupa 3. W związku z tym pierwsze mecze rundy wiosennej wyżej wymienionych rozgrywek odbędą się 28-29 marca. Natomiast 19 kolejka III ligi grupy 3 z najbliższego weekendu została przełożona na 13 maja.

Marcowe mecze towarzyskie piłkarskiej reprezentacji Polski prawdopodobnie zostaną rozegrane bez udziału publiczności. Z powodu koronawirusa premier Mateusz Morawiecki zarekomendował by wszystkie imprezy masowe, a w szczególności międzynarodowe odwołać lub odbywały się bez kibiców. Biało-czerwoni mają zagrać 27 marca we Wrocławiu z Finlandią, a 31 marca w Chorzowie z Ukraina. Dla Polaków ma to być przedostatni etap przygotowań do Mistrzostw Europy.

Uczelnie odwołują zajęcia

Wczoraj w związku z rosnącym zagrożeniem epidemią koronawirusa Rektor Uniwersytetu Śląskiego zdecydował o zawieszeniu od jutra do odwołania zajęć dydaktycznych na wszystkich wydziałach i w innych jednostkach Uniwersytetu Śląskiego. Szczegółowe informacje na temat pozostałych ograniczeń w funkcjonowaniu uczelni w okresie zagrożenia epidemiologicznego zostaną zawarte w stosownym zarządzeniu Rektora UŚ, które zostanie ogłoszone po spotkaniu rektorów uczelni śląskich oraz wojewody śląskiego. 

Rektor Politechniki Częstochowskiej zdecydował o wstrzymaniu przyjazdów na uczelnię studentów, doktorantów i pracowników z krajów, w których występuje duży stopień zakażenia koronawirusem. Politechnika odwołała też inaugurację młodzieżowego uniwersytetu i dni otwartych. Z dni otwartych w planowanym terminie zrezygnował też Uniwersytet Humanistyczno Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. 

Uniwersytet Ekonomiczny ogranicza działalność. Na 12 i 13 marca wprowadzone zostały dni rektorskie. W kampusach w Katowicach oraz Rybniku nie odbędą się zajęcia dydaktyczne. Decyzja związana jest z zagrożeniem ze strony koronawirusa. Dziś po spotkaniu rektorów śląskich uczelni z wojewodą Jarosławem Wieczorkiem podjęta zostanie decyzja co do dalszego funkcjonowania uniwersytetu w warunkach zagrożenia epidemiologicznego. 

Z Katowic nie polecimy do Włoch

Linie lotnicze Ryanair odwołują wszystkie loty z lotniska w Pyrzowicach do Włoch. Decyzja jest konsekwencją zablokowania przez włoski rząd możliwości podróżowania w całym kraju w związku z epidemią koronawirusa. Samoloty irlandzkiego przewoźnika nie będą latać do Mediolanu-Bergamo, Bolonii, Brindisi i Katanii od piątku 13 marca do 8 kwietnia. Pasażerowie, którzy mają już zakupione bilety, mogą liczyć na zwrot kosztów, a te osoby, które są już we Włoszech, będą mogły bezpłatnie zmienić termin wylotu do Polski. To kolejna linia lotnicza, która wprowadziła zmiany w rozkładzie lotów w związku z szerzącą się w Europie chorobą. Wcześniej we wtorek wszystkie rejsy do Włoch z Katowice Airport odwołały węgierskie linie lotnicze Wizz Air. Chodzi o połączenia do Bergamo, Katanii i Rzymu. Loty na tych trasach wstrzymano do 3 kwietnia. Od czwartku Wizz Air zawiesza też rejsy do Tel Awiwu. Rząd Izraela wprowadził obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla przyjezdnych. Przewoźnik oferuje pasażerom zmianę terminu podróży lub zwrot kosztów biletów. Z Katowic do 28 marca nie polecimy też do Monachium. Lufthansa uziemiła część samolotów i ograniczyła rejsy na wielu trasach.

/pg/ml/as/