Od czwartku musimy w przestrzeni publicznej obowiązkowo zakrywać usta i nos za pomocą szala, chusty bądź maseczki. Dlaczego nastąpił zwrot w podejściu do używania masek i innych zakrywaczy twarzy? Otóż wszystko wskazuje na to, że większość osób zakażonych może infekcję COVID przejść bezobjawowo lub mieć skąpe objawy mylone np. z przeziębieniem. Wiemy już, że możliwe jest zakażenie od osoby, u której objawy jeszcze nie wystąpiły, czyli KAŻDY może być roznosicielem koronawirusa, a to oznacza, że każdy powinien zakrywać usta i nos. Nie tyle powinien, co od dziś MUSI.
Żłobki i przedszkola zostały zamknięte na głucho w połowie marca i rodzice dzieci, które uczęszczały do tych placówek, zostali z problemem sami. Pół biedy, jeśli mogli zrobić sobie wolne w pracy i wystąpić o zasiłek opiekuńczy i zająć się dzieckiem. Część rodziców jednak nie ma szans na wolne i musi, zdalnie czy stacjonarnie, wypełniać swoje obowiązki zawodowe z dzieckiem w domu. A co z opłatami, które rodzice ponoszą w takich placówkach? A może problem uda się rozwiązać systemowo i takie placówki, a jest ich przecież niemało w całym kraju,- otrzymają rekompensatę czesnego np. z budżetu państwa, a tym samym będą mogły bez obaw o zachowanie płynności zwrócić opłaty rodzicom, których często kryzys także dotknął? Tematem zajęła się Joanna Opas.
Turystyka jest jedną z branż, w które zjawisko pandemii koronawirusa uderza najbardziej. Nie chodzi tylko o wyjazdy zagraniczne, ale sytuację w rodzimych firmach hotelarskich czy gastronomicznych. Minione święta pokazały skalę tego problemu m.in. w Wiśle. Miasto próbuje ratować m.in. tę branżę, mówi burmistrz-Tomasz Bujok, z którym rozmawiał Andrzej Ochodek.
Sytuacja wielu polskich przedsiębiorców, a także rolników, z uwagi na epidemię jest bardzo trudna. Powstają kolejne mechanizmy wsparcia, mające złagodzić kryzys, zarówno na poziomie administracji państwowej, jak i samorządowej. Pomóc jednak może również każdy z nas i to w bardzo prosty sposób, kupując polskie produkty. Dlaczego to takie ważne i jak rozpoznawać rodzime towary? O tym w relacji naszej reporterki Katarzyny Herbuś.
Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.
Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.
Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.
Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?
Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl