Rozmowy górników z PGG bez rezultatu

Bez rozstrzygnięcia zakończyło się spotkanie przedstawicieli strony związkowej i zarządu Polskiej Grupy Górniczej w Ministerstwie Aktywów Państwowych z udziałem szefa resortu Jacka Sasina. 

Tydzień temu zarząd PGG, podczas rozmów z przedstawicielami związków zawodowych, przedstawił plan działań antykryzysowych w spółce. Zaproponował między innymi skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień i obniżenie zarobków o jedną piątą. Z takimi postulatami nie zgodziła się strona społeczna. 

Związkowcy oczekują wprowadzenia przestoju ekonomicznego dla wszystkich pracowników PGG przez jeden dzień w tygodniu. W dniach przestoju załoga dostawałaby 60 procent wynagrodzenia. Zarząd odrzucił propozycję związkowców tłumacząc, że takie działania nie uratują firmy.

 Polska Grupa Górnicza to największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej. W skład grupy wchodzi osiem kopalń węgla kamiennego, w tym KWK Wujek i KWK Ruda. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w kopalniach PGG wzrosło w tym roku do ponad 7.800,- złotych brutto.

Rozmowy w ministerstwie nie przyniosły nowych ustaleń. Związkowcy zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych dwóch dni podejmą decyzje co do dalszych kroków w tej sprawie. 

Autor: Marcin Rudzki, IAR /rs/