Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Dzień flagi
02.05.2020
11:30:00

Ustanowione 16 lat temu święto, ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 

2 maja obchodzimy Dzień Flagi.  Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek wciągnął na maszt przed gmachem Sejmiku Śląskiego flagę państwową. Skromna uroczystość odbyła się z okazji przypadającego dziś Święta Flagi Państwowej.

Jak mówi Jarosław Wieczorek, tegoroczne świętowanie jest nietypowe.


— Dzień Flagi można obchodzić mimo epidemii — mówi bielski poseł PiS, Przemysław Drabek. 

Parlamentarzysta zachęca, by do wyeksponowania barw biało-czerwonych wykorzystać nie tylko tradycyjne formy przekazu ale i wykazać się aktywnością w sieci.


Z powodu koronawirusa zrezygnowano w Bielsku-Białej z rozwieszenia stumetrowej flagi należącej do tamtejszego Stowarzyszenia Aktywnych Polaków. Przywiązanie do barw narodowych można jednak wyrażać poprzez biało-czerwone plakietki, czapki, flagi przyczepione do samochodów czy nawet biało-czerwone maseczki. W mieście, z okazji Dnia Flagi nie zaplanowano żadnych uroczystości w związku z obowiązującym zakazem zgromadzeń. Z tego samego powodu nie odbędą się planowane na 3 maja tradycyjne obchody Święta Konstytucji pod bialskim Ratuszem oraz towarzyszące im koncerty. 

— Jeśli chcemy wywiesić polską flagę, trzeba pamiętać o kilku zasadach — tłumaczy Daniel Dawidowicz z Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.


Na fladze nie wolno również nic pisać, nie powinna być postrzępiona, pognieciona czy brudna.

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. Właśnie 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.

Kolejny powód, dla którego Dzień Flagi jest obchodzony 2 maja to fakt, że w komunistycznej Polsce właśnie tego dnia, po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz usuwania flag narodowych, by nie wisiały podczas, nieuznawanego przez władze, święta Konstytucji 3 maja.

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy, biel i czerwień, już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni, rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. 

Poza granicami Polski oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.

Autorzy: Katarzyna Herbuś, Jarosław Krajewski /rs/mm/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA