Piłka nożna - Hubert Kostka kończy 80 lat

fot. Twitter.com/górnikzabrze

80. urodziny obchodzi Hubert Kostka - były bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski, mistrz olimpijski z 1972 roku. 

Kostka rozpoczynał karierę w LZS-ie Markowice. W 1957 roku trafił do Unii Racibórz, z której po trzech latach przeszedł do Górnika Zabrze. W jego barwach występował przez 14 sezonów ligowych, notując na swoim koncie 301 oficjalnych spotkań - w tym 222 występy w ekstraklasie. Jako zawodnik ośmiokrotnie sięgał po mistrzostwo kraju, a sześć razy triumfował w rozgrywkach o Puchar Polski. Wystąpił również w przegranym finale Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1969/1970, w którym Górnik uległ w Wiedniu Manchesterowi City 1:2. W reprezentacji Polski zagrał w 32 meczach, w trzech z nich pełniąc obowiązki kapitana. Wraz z zespołem selekcjonera Kazimierza Górskiego zdobył mistrzostwo olimpijskie w 1972 roku w Monachium. Karierę zawodniczą zakończył rok później.

Kostka współpracował z Górskim w sztabie szkoleniowym reprezentacji, przygotowującej się do mistrzostw świata w 1974 roku oraz eliminacji mistrzostw Europy 1976. Pomagał również następnym trenerom kadry - Jackowi Gmochowi oraz Antoniemu Piechniczkowi.

Jako szkoleniowiec trzykrotnie sięgał ze swoimi zespołami po złote medale mistrzostw Polski - raz z Szombierkami Bytom (1979/80), a dwukrotnie z Górnikiem Zabrze (1984/85, 1985/86). Pracował także w takich klubach jak m.in. Zagłębie Sosnowiec, szwajcarskie FC Aarau, Olimpia Poznań, Petrochemia Płock, Lechia/Olimpia Gdańsk czy Raków Częstochowa.