EABS plays Sun Ra. Jazzowe podziemie.

fot. Aleksandra Siążnik / Radio Katowice

EABS plays Sun Ra cosmic songbook. W Kopalni Guido w Zabrzu na Poziomie 320 podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej, pod hasłem „Śląsk z góry na dół” Jazzowe podziemie, wystąpili Panowie z Electro-Acoustic Beat Sessions, którzy zaprezentowali kosmiczny repertuar Sun Ra. 

EABS podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej zaprezentowali kosmiczną wizję muzyki, jaką bezsprzecznie reprezentował jeden z najciekawszych, ale też uciekający się dla wielu do kontrowersyjnych metod prowadzenia zespołu, Sun Ra. Repertuar jazzowego pioniera improwizacji to całe archiwum tej muzyki. Muzycy Electro-Acoustic Beat Sessions podjęli się ponownego wykonania koncertu EABS plays Sun Ra cosmic songbook, który premierę miał 26 października w Kaliszu. 

Przed występem, zespół w reprezentacji Sebastiana Jóźwiaka i Marka Pędziwiatra porozmawiali z Olą Siążnik m.in. o koncertowych emocjach. Zgodnie podkreślili faktory, które odbierają od publiki w czasie koncertu. 

Energia publiczności podpala tych, którzy sterują okrętem - powiedział Sebastian Jóźwiak

Poza koncertowymi emocjami, nie można było pominąć tematu o samym Sun Ra, który podyktował rozwój myśli o kosmosie, przeniesieniu się na inną planetę i problemach klimatycznych. Panowie podkreślili słuszność posiadania intencji i przekazu przy tworzeniu muzyki. 

My możemy grać muzykę z intencją, to jest nasza jedyna broń - powiedział Marek Pędziwiatr

Zapis rozmowy z 29 lutego 2020 r.


EABS to skład jazzowy, który wyrósł na hip-hopie. W Kopalni Guido w Zabrzu na Poziomie -320 podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej, pod hasłem „Śląsk z góry na dół” Jazzowe podziemie, zaprezentowali kosmiczny repertuar Sun Ra. EABS - The Satellites Are Spinning, 29.05.2020r.

Skład zespołu: Marek Pędziwiatr – instrumenty klawiszowe i wokal, Paweł Stachowiak – gitara basowa, Jakub Kurek – trąbka, Olaf Węgier – saksofon tenorowy, Marcin Rak – perkusja, Spisek Jednego – sample i perkusjonalia .

EABS planują wydać płytę ze wspomnianym koncertem, ale zanim plany zostaną zrealizowane, warto posłuchać wcześniejszych dokonań zespołu - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), Slavic Spirits, czy Erozji kwartetu Błoto, czyli składu wywodzącego się z macierzy Electro Acoustic Beat Session.

https://eabs.bandcamp.com/ 

https://bloto.bandcamp.com/ 


 /as/