Motocykle. Rodzina zastępcza. Wyprawa rowerowa. Giełda

Czy skuter elektryczny może przypominać motocykl o dużej mocy silnika? Okazuje się, że tak. Prawo jazdy nie jest wymagane, a ekologiczne rozwiązania powodują, że w niedalekiej przyszłości produkcja tego typu pojazdów może być większa. O możliwościach skutera opowiada Patryk Matyniak - przedstawiciel firmy sprowadzającej tego rodzaju bolidy. 


Różne i często bardzo smutne są przyczyny, dla których dzieci trafiają do rodzin zastępczych. Dla wielu z nich taka rodzina to swoista przystań, bez której trudno byłoby im sprawnie pożeglować w dorosłe życie. W powiecie wodzisławskim jest 158 takich przystani, a nasz mikrofon trafił niedawno do jednej z nich. 


Trzech młodych mężczyzn z Częstochowy planuje przejechać na rowerach wzdłuż polskiego wybrzeża. To nie tylko chęć przygody i sprawdzenia własnych sił, ale przede wszystkim chęć pomocy. Dzięki pokonaniu trasy ze Świnoujścia do Gdańska organizatorzy chcą zebrać środki na jeden z Częstochowskich domów dziecka. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego.


W lipcu ma rozpocząć się budowa Jurajskiego Agro Fresh Parku w Kościelcu. Mijają dwa lata od czasu gdy przedstawiciele Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A. w Częstochowie i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podpisali list intencyjny w tej sprawie. Giełda rynku rolno-spożywczego w Kościelcu ma być uruchomiona w tym samym czasie, co autostrada A1 między Częstochową a Tuszynem, czyli w połowie 2022 roku. Inwestorzy szacują, że budowa kosztować będzie ok. 250 mln zł netto, a zatrudnienie znajdzie tam ok. 400 osób. 

Z Szymonem Giżyńskim - wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozmawia Zdzisław Makles.
Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Relacje reporterów Radia Katowice