Kolejne zakażenia koronawirusem w kraju. Najwięcej ponownie na Śląsku. Następni ozdrowieńcy.

382 nowe, potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce, poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

W regionie odnotowano kolejne 169 przypadki zakażenia patogenem.  

Zmarło 14 osób zakażonych, w tym 3 z naszego województwa. To 79-letni mężczyzna w Raciborzu, 88-letnia kobieta z Cieszyna a także 97-letnia kobieta w Tychach.

Ze względu na zakażenie w szpitalach w województwie przebywa 375 osób a ponad 7 tysięcy poddanych zostało kwarantannie.

W kopalni Bobrek należącej do Węglokoksu wszyscy pracownicy, u których wykryto zakażenie, wyzdrowieli. To 590 osób. Bobrek był jedną z pierwszych kopalń, w której prowadzono badania przesiewowe. 

W sumie w województwie śląskim zakaziło się do tej pory  12.686 osób z czego 329 zmarło a 7.779 wyzdrowiało. 

W całym kraju jest 34 393 zakażonych.

W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu wyleczono pierwszego pacjenta zarażonego wirusem COVID-19 wykorzystując do tego osocze innego ozdrowieńca. Wyleczony pacjent opuścił już szpital. 59-latek wraz z żoną, która również była zakażona koronawirusem, trafili do bytomskiego szpitala na początku czerwca. Ze względu na wysoką gorączkę, lekarze już drugiego dnia zdecydowali o podaniu osocza innego ozdrowieńca. 

— Leczenie osoczem ozdrowieńców jest jedną z metod, jakie aktualnie stosuje się w bytomskim Szpitalu Specjalistycznym — powiedział doktor Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii. 


Trzy osoby leczone są tam nowym lekiem, Remdesivirem, stosowane są również inne leki dobierane optymalnie pod stan zdrowia pacjenta. Od początku pandemii do bytomskiego szpitala z podejrzeniem zakażenia COVID-19 zgłosiło się ponad 3000 pacjentów, z czego chorobę potwierdzono u ponad 500. Wymagających hospitalizacji było niecałe 50, z czego 22 już wyzdrowiało i wróciło do domów.

Autorzy: Kamil Jasek, Piotr Pagieła /rs/