Dziś druga tura wyborów prezydenckich

Dzisiaj wybieramy prezydenta Polski. Część z nas skorzystała z korespondencyjnej formy głosowania, większość uda się jednak do urn.

By otrzymać kartę do głosowania, wyborca musi okazać dokument umożliwiający potwierdzenie tożsamości, najlepiej dowód osobisty. Następnie na karcie do głosowania przy nazwisku swojego kandydata stawia znak "x". Jak poprawnie oddać głos? Tłumaczy Wojciech Litewka, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach.


Do godziny 12:00 frekwencja w województwie śląskim wyniosła 24,8 procent.

To o kilka setnych więcej niż średnia krajowa. Najchętniej głosują mieszkańcy Bielska-Białej, gdzie frekwencja wyniosła 28%, najmniej, bo 20% mieszkańców poszło do urn w powiecie Raciborskim. Do godziny 12.00 w naszym regionie wydano 833 327 kart do głosowania.

Duże zainteresowanie wyborami w Katowicach.

W niektórych lokalach wyborczych trzeba poczekać na swoją kolej do głosowania. Jak mówią mieszkańcy: przyszli spełnić swój obywatelski obowiązek.


Częstochowska delegatura Krajowego Biura Wyborczego informuje, że głosowanie przebiega bez zakłóceń.

Wszystkie komisje otworzyły lokale punktualnie o 7.00 i czekają na tych, którzy chcą oddać swój głos w drugiej turze wyborów prezydenckich. Żadnych incydentów przed otwarciem i po otwarciu lokali wyborczych nie odnotowała również częstochowska policja. W Częstochowie jest 135 obwodowych komisji, uprawnionych do głosowania jest ponad 174 tys. osób.

W obszarze działania Częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego działa 435 obwodowych komisji, głosować ma prawo blisko pół miliona osób.

Wyborców i członków komisji nadal obowiązuje reżim sanitarny. Resort zdrowia wprowadził udogodnienia dla określonych grup społecznych.


Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 21:00. Do tego czasu obowiązuje cisza wyborcza.

Zdaniem socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego doktora habilitowanego Piotra Kulasa w dzisiejszej 2. turze wyborów prezydenckich należy spodziewać się bardzo wysokiej frekwencji. Jak powiedział Radiu Katowice, obu kandydatom udało się maksymalnie zmobilizować swój elektorat.


W pierwszej turze wyborów, dwa tygodnie temu do urn poszło ponad 64 procent uprawnionych do głosowania. To jedna z najwyższych frekwencji w historii wyborów prezydenckich w Polsce.

Autorzy: Marta Dobrowolska, Kamil Jasek /pg/