Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Śląskie znów w czołówce.

Pandemia przyspiesza. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby testy laboratoryjne potwierdziły 680 nowych zakażeń koronawirusem. 

To największy dzienny wzrost zakażeń od wybuchu pandemii. Zmarło sześć kolejnych osób, a 175 chorych wyzdrowiało. 

Aktualnie aktywnych infekcji jest w Polsce 11.355. 

Najwięcej nowych zachorowań odnotowano w Śląskiem, aż 222 infekcje. Dużo zakażeń jest także w Wielkopolsce i w województwie małopolskim. 

Wśród zmarłych z powodu COVID-19 są między innymi 90-letnia kobieta ze szpitala Raciborzu oraz 78-latek leczony w Gliwicach. 

O ponad trzy tysiące osób wzrosła też w ciągu doby liczba osób objętych kwarantanną. 

W Bielsku-Białej hospitalizowana została pracownica oddziału ZUS po tym, jak stwierdzono u niej obecność koronawirusa. Taką informację potwierdził Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS na teren Opolszczyzny, który zastępuje przebywającą na urlopie śląską rzeczniczkę zakładu. Dyrekcja bielskiego oddziału nie podaje więcej informacji, ale z naszych ustaleń wynika, że osoba zarażona to kierownik działu i w stanie poważnym przebywa w szpitalu w Raciborzu. 

Jak zapewnia Sebastian Szczurek, nie było konieczności zmiany systemu pracy i podjęte zostały wszelkie środki profilaktyczne w stosunku do innych osób. Oddział pracuje normalnie. 

Projekt Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dotyczący koronawirusa, będzie finansowany przez Agencję Badań Medycznych w ramach programu WHO. 

Badania epidemiologiczne pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia prowadzą 42 kraje, w tym naukowcy z Warszawy i Katowic. Śląski Uniwersytet Medyczny bada rozpowszechnianie i czynniki ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w aglomeracji górnośląskiej. Zespół epidemiologów dokona analizy przebiegu i czynników ryzyka zakażeń oraz umieralności w poważnie dotkniętym COVID-19 regionie Górnego Śląska. Wyniki uzyskane z Polski będzie można porównać z wynikami badań realizowanych wg tego samego protokołu na całym Świecie. Udział Polski ma również dużą wartość ze względu na fakt, że epidemia w naszym kraju ma stosunkowo łagodny przebieg. 

Autor: Łukasz Łaskawiec, Andrzej Ochodek, Agnieszka Tatarczyk /rs/