Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Mobilność bezemisyjna dla wszystkich.

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. 

Jego celem jest uświadomienie społeczeństwu negatywnych skutków transportu spalinowego oraz zachęcanie mieszkańców miast do zmiany nieekologicznych nawyków, np. poprzez wybór komunikacji publicznej lub roweru zamiast samochodu osobowego. W Katowicach wydarzenia promujące mobilność bezemisyjną odbywają się na ulicy Teatralnej. 

— Przygotowaliśmy szereg atrakcji — mówi koordynatorka projektów społecznych w katowickim Urzędzie Miasta, Wioleta Niziołek-Żądło. 


O bezpieczeństwie pieszego i rowerzysty z uczestnikami ruchu drogowego rozmawiać będą funkcjonariusze Straży Miejskiej. 

— Ponadto strażnicy zachęcą do przesiadki na rower elektryczny — dodaje Niziołek-Żądło.


Również Bielsko-Biała, jak co roku, bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wydał zarządzenie, że 22 września br. wszystkimi liniami komunikacyjnymi obsługiwanymi przez Miejski Zakład Komunikacyjny będzie można podróżować bez biletu. 

Inicjatorem Tygodnia Zrównoważonego Transportu była w 2002 r. Komisja Europejska. Początkowo w akcję włączyło się około 400 powiatów z 23 państw. 

— Obecnie akcja ma już zasięg ogólnoświatowy – angażuje się w nią przede wszystkim Europa, ale też Azja i Ameryka Południowa — mówi Katarzyna Kordas, Główny Specjalista w Wydziale Ochrony Środowiska i Energii UM Bielsko-Biała. 


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu potrwa do 22 września. W tym roku hasło jego przewodnie brzmi "Mobilność bezemisyjna dla wszystkich”. 

Autorzy: Marta Dobrowolska, Elżbieta Pąkcińska-Sikora /rs/