Juromania w ten weekend na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej

fot. juromania.pl

Juromania, czyli Święto Szlaku Orlich Gniazd, odbywa się w ten weekend na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Dla turystów i mieszkańców przygotowano mnóstwo atrakcji. Sam szlak ma ponad 160 kilometrów długości i łączy Kraków z Częstochową.

— Głównymi atrakcjami są ruiny średniowiecznych zamków — mówi Robert Nieroda, dyrektor Zawiązku Gmin Jurajskich.


Juromania odbywa się na ternie dwóch województwa: śląskiego i małopolskiego. — W tym roku przygotowano mnóstwo atrakcji — mówi Adam Markowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.


Dla turystów przygotowano liczne atrakcje historyczne, artystyczne i rekreacyjne.

— Wśród Gmin, które warto odwiedzić, jest Gmina Olkusz, która w tym roku wprowadzi turytów w świat lokalnej historii związanej z górnictwem — mówi Jacek Sypień z tamtejszego magistratu.


Wszystkie zamki i warownie jurajskie udostępnione są turystom, a atrakcje przygotowane na Juromanię są bezpłatne.

Wśród gmin, które przyłączyły się do świętowania, jest  także Gmina Żarki. — Jako jedyna nie ma ruin zamkowych, ale ma inne miejsca warte odwiedzenia — mówi Katarzyna Kulińska-Pluta z żareckiego Urzędu Miasta.


Tegorocznej edycji Święta Szlaku Orlich Gniazd przyświeca hasło " Uczta na Jurze". W każdym miejscu serwowane więc będą lokalne potrawy degustacyjne.


Podczas Święta Szlaku Orlich Gniazd wszystkie atrakcje są bezpłatne, a szczegółowy program tegorocznej edycji dostępny jest na stronie: Juromania.pl.


Autor: Gabriela Kaczyńska /pg/