Górnicy nadal protestują. Przyłączają się kolejne zakłady.

fot. Dorota Stabik/Radio Katowice

Dalszy ciąg protestu górników. Do akcji przyłączają się kolejne zakłady. 

Wczoraj na powierzchnię nie wyjechali górnicy KWK Jankowice w Rybniku. W sumie protestują pracownicy 13 kopalń. 

W piątek o 15:30 w Rudzie Śląskiej odbyć ma się demonstracja przeciwko likwidacji górnictwa. Górnicy przemaszerują ulicami miasta. Swój udział potwierdzili także Górnicy z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Demonstracja odbędzie się pomimo trwających rozmów związkowców ze stroną rządową. 

Tymczasem bez porozumienia zakończyła się kolejna tura rozmów między górniczymi związkowcami a delegacją rządową, które toczą się od wtorku. Czwartkowe rozmowy przerwano o godzinie 1:00 w nocy. Spór dotyczy transformacji górnictwa w kontekście zaostrzającej się polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jak mówi minister Artur Soboń, najważniejsze kwestie już zostały ustalone.


— Udało się także wypracować rozwiązania, które ochronią pracowników branży wydobywczej — dodał Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.


Rozbieżności dotyczą okresu transformacji całego sektora górniczego. Chodzi o ustalenie dat wygaszania kolejnych kopalń tak, by nie spowodowało to strukturalnego bezrobocia w niektórych miastach. Kolejna tura negocjacji rozpocznie się w samo południe w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zostanie wznowione.

Autorzy: Kamil Jasek, Joanna Opas /rs/


Wiadomości gospodarcze