Koncert na dwudziestolecie Gliwickiej Orkiestry Kameralnej

Radio Katowice zaprasza do obejrzenia koncertu zrealizowanego na XX-lecie Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Koncert został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Gliwiccy kameraliści, realizując od dwudziestu lat swoją pasję, umożliwiają gliwickiej i śląskiej publiczności obcowanie na żywo z kulturą muzyczną na najwyższym poziomie artystycznym.

Do współpracy zapraszają wybitych dyrygentów i solistów, którzy wraz z gliwickim zespołem, tworzą ciekawe interpretacje wybitnych dzieł literatury muzycznej. Tym razem grono słuchaczy  poszerzy się o nowych odbiorców w sieci dzięki transmisji koncertu online.

W programie jubileuszowego koncertu w interpretacji gliwickich kameralistów usłyszymy kompozycje polskiej i europejskiej muzyki kameralnej, w tym między innymi: J.S. Bach III – Koncert brandenburski  G-dur BWV 1048 M. Karłowicz – Serenada na smyczki op. 2 Ch. W. Gluck – Taniec furii z opery Orfeusz i Eurydyka J. Haydn  – 64 Symfonia A-dur „Tempora mutantur”.


Dyrygentem koncertu jest młody polski dyrygent, Maciej Tomasiewicz, związany z Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna Archetti, który współpracował jako asystent dyrygenta z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a także z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie przygotowywał (po wygranym konkursie na stanowisko asystenta-dyrygenta) premierę Strasznego dworu Stanisława Moniuszki. Dyrygował koncertami z wieloma czołowymi orkiestrami w kraju, m.in. Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, orkiestr Filharmonii: Kaliskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej.

Od 2016 roku współpracuje z Operą Śląską w Bytomiu oraz Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku. Jako jedyny dyrygent był dwukrotnym beneficjentem programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent” (Filharmonia Śląska oraz Opera i Filharmonia Podlaska). Gliwicka Orkiestra Kameralna założona została na początku maja 2000 roku celem uświetnienia 750 lat istnienia Gliwic. Powstała dzięki inicjatywie środowiska muzycznego miasta oraz przedstawicieli władz samorządowych Gliwic. Koncert inauguracyjny odbył się 27 maja 2000 roku.