Następne zakażenia koronawirusem w kraju. Klerycy pomogą w szpitalu tymczasowym.

Ponad 15 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem w całym kraju, podało ministerstwo zdrowia. 

Województwo śląskie znalazło się na pierwszym miejscu pod względem liczby nowych zachorowań na COVID-19. W regionie odnotowano 1.941 przypadków zakażenia. 

Z powodu COVID-19 w kraju zmarły 152 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 522 osoby. W województwie śląskim minionej doby zmarły 53 osoby, cztery z nich chorowały tylko na COVID-19, natomiast u 49 były także choroby współistniejące.

Klerycy śląskiego seminarium pomogą jako wolontariusze w szpitalu tymczasowym. Do pomocy przy chorych na COVID-19 w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym zgłosiło się 15 kleryków. 

—  Działalność charytatywna i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka, to ważny element przygotowania do kapłaństwa — mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej. 


W normalnych warunkach, w ramach tzw. formacji ludzkiej, klerycy śląskiego seminarium podejmują się różnych zadań i posług charytatywnych. Między innymi zanoszą obiady starszym i samotnym mieszkańcom miasta, odwiedzają chorych czy podopiecznych domu dziecka. Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie rozpocznie się wolontariat w szpitalu tymczasowym. Wszystko będzie zależało od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiczna i od kiedy w szpitalu zaczną pojawiać się pacjenci. 

Autor: Dorota Stabik /rs/