Puchar Świata w Kuusamo: Świetny konkurs Polaków. Żyła i Kubacki na podium
28.11.2020
18:51:00

Aż sześciu polskich skoczków narciarskich zapunktowało w zawodach PŚ w Kuusamo. Trzech zakończyło zawody w pierwszej dziesiątce. Piotr Żyła i Dawid Kubacki zajęli kolejno 2. i 3. miejsce. Wygrał Markus Eisenbichler.

Puchar Świata w Ruce - Kuusamo nigdy nie był szczęśliwy dla naszych skoczków. Po pierwsze, nigdy ani jeden z nich nie wygrał zawodów w tym miejscu, a po drugie, konkursy na tej skoczni często były loterią i ze względu na złe warunki atmosferyczne, często kończyły się po pierwszej serii. Dziś takich problemów nie było i zawody odbyły się przy niemal idealnych warunkach wietrznych. Do konkursu awansowało aż 6. polskich zawodników, ale w to żeby cała szóstka znalazła się w serii finałowej mało kto wierzył. A tak się właśnie stało. Już po premierowej serii mieliśmy wiele powodów do radości i nie chodzi tylko o punkty w klasyfikacji generalnej pucharu. Co prawda, dopiero z 22. miejsca awans uzyskał Kamil Stoch, który wylądował na 125. metrze. Lepiej od niego spisał się Paweł Wąsek, który ze skokiem na odległość 130. metrów był 16. Cztery pozycję uplasował się Andrzej Stękała, który skoczył 131 m. Tyle samo skoczył Klemens Murańka i na dodatek miał identyczny wynik punktowy. Najlepiej z biało - czerwonych zaprezentowali się Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Skoczek z Wisły do drugiej serii przystępował z czwartym wynikiem 136. metrów. Kubacki skoczył aż 139 m. co pozwoliło mu znajdować się na 2. miejscu za Markusem Eisenbichlerem, który poleciał na 146. metr.

Druga seria zapowiadała się bardzo ciekawie. Już pierwszy ze skaczących Polaków znacznie poprawił swoją pozycję. Kamil Stoch ze skokiem na odległość 136. metrów awansował na 12. miejsce. Nieco gorzej spisał się Wąsek, który spadł do trzeciej dziesiątki, ale nie mógł być zadowolony ze 123,5 m. Andrzej Stękała poprawił swój skok o pół metra i nieco awansował. Klemens Murańka po skoku na 134,5 m. długo znajdował się w czołówce, ale ostatecznie zakończył zawody na 9. miejscu. Bardzo równo i daleko skakał w Ruce - Kuusamo Piotr Żyła. Jego 137 metrów wywindowało go na drugie miejsce. Podium uzupełnił Dawid Kubacki. Nie miał sobie równych Markus Eisenbichler. Niemiec przypieczętował zwycięstwo skokiem na odległość 141. metrów. Wygrał po raz trzeci w karierze i drugi w tym sezonie Pucharu Świata.

Jutro kolejny konkurs indywidualny. Na 14.00 zaplanowane są kwalifikacje. O 15.30 mają się rozpocząć zawody główne.

1. MARKUS EISENBICHLER (Niemcy) 313,4 pkt (146 i 141 m)