Dokładnie 100 lat temu otwarto Elektrociepłownię Szombierki

Dokładnie 29 listopada 1920 otwarto  Elektrociepłownię Szombierki. 

Jej inwestorem była Joanna Gryzik – Schaffgostch, spadkobierczyni majątku Karola Goduli. Ogromny kompleks budynków zaprojektowali sławni architekci, Georg i Emil Zillmannowie.  W obiekcie znajdują się także lampy projektu Petra Berensa, a  pierwszymi urządzeniami, które rozpoczęły pracę, były cztery kotły typu Babcock i turbo zespół o mocy 12,8 MW. Opowieść o początkach Elektrociepłowni jest jedną z atrakcji wycieczek, które prowadzą również byli pracownicy, jak pan Edward Nowak dzisiaj członek Klubu Przyjaciół EC Szombierki.


Sukcesywna rozbudowa zakładu sprawiła, że w latach 30. pracowało tu ponad 900 osób, a elektrownia stała się jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Warto z okazji 100-lecia odwiedzić ten kompleks, Klub Przyjaciół EC Szombierki szykuje dla zwiedzających niespodziankę. 


Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu. To perła architektury postindustrialnej. Miasto wielokrotnie proponowało przejęcie zabudowań. Niestety, obiekt popada w ruinę - podkreśla Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.


 

EC Szombierki powstała jako nowoczesny obiekt przemysłowy, jeden z największych w Europie. W skład tego zabytkowego kompleksu o powierzchni niemal 18 ha wchodzą: kotłownia, pompownia, maszynownia, rozdzielnia prądu,  wieża węglowa, trzy kominy fabryczne, budynek zarządu, wartownia wraz z otoczeniem i wieża wodna "Zegarowa”. Właśnie ten okazały zegar w ubiegłym roku odnowili i próbowali uruchomić  członkowie Klubu Przyjaciół EC Szombierki. Właściciel nabył ją za kwotę 814 tys. zł. Jak dodaje Wołosz, chodzi o to, by uratować zabytek przez upadkiem. Miasto przygotowuje projekty dotyczące zagospodarowania terenów i obiektów poprzemysłowych, na które chce pozyskać środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 

Przejęcie przez gminę EC Szombierki umożliwiłoby skorzystanie z tych środków, także na znalezienie nowej funkcji dla EC Szombierki. W 2010 roku została włączona do Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego i wpisana do rejestru zabytków. Kilka lat temu fascynaci postindustrialnych przestrzeni założyli tutaj Klub Przyjaciół EC Szombierki. Fotografują, dokumentują, sprzątają, naprawiają i oprowadzają wycieczki, by jak najdłużej zachować obiekt w dobrym stanie, ale też walczyć o pamięć o nim i ratunek.

Elektrociepłownię Szombierki można zwiedzać w każdą sobotę i niedzielę między 10:00 i 12:00.

Autor: Beata Tomanek


Wiadomości regionalne