Światowa premiera polskiej gry Cyberpunk 2077

fot. mat. prasowe

Dziś światowa premiera polskiej gry wideo Cyberpunk 2077. Jej akcja rozgrywa się w przyszłości, w fikcyjnym amerykańskim mieście Night City i opowiada historię najemnika o imieniu V. Tytuł wyprodukowało polskie studio CD Projekt RED, znane wcześniej z serii gier o Wiedźminie, bazujących na książkach Andrzeja Sapkowskiego.

Cyberpunk 2077 jest osadzony w gatunku fantastyki naukowej, zainspirowany amerykańską grą fabularną „Cyberpunk 2020” Mike’a Pondsmitha z lat 90. Twórcy przedstawiają wizję przyszłego świata, którym rządzą megakorporacje, a większość ludzi to cyborgi. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym amerykańskim mieście Night City i opowiada historię najemnika o imieniu V.

W jedną z głównych postaci w Cyberpunk 2077 - Johnnego Sliverhanda - wcielił się aktor Keanu Reeves, odtwórca głównych ról na przykład w filmie „Adwokat Diabła” czy „Matrix”. Jego sylwetka została przeniesiona do wirtualnego świata gry.

Fabuła gry Cyberpunk 2077 jest nieliniowa, więc jej zakończenie może być różne, w zależności od podjętych przez gracza decyzji.


Pierwsze prace koncepcyjne nad grą CD Projekt rozpoczął w 2012 roku. W stworzenie gry polska firma zaangażowała zespół liczący ponad 400 osób, a na niektórych etapach produkcji rozszerzono go do około 700. Według szacunków analityków DM BOŚ, całkowity budżet produkcji, obejmujący wydatki na marketing, wynosi przeszło miliard złotych.

W Polsce gry komputerowe produkuje ponad 440 firm, które zatrudniają około 10 tysięcy osób. W 2019 roku dochody ze sprzedaży rodzimych produkcji przekroczyły 2,1 mld złotych, wynika z raportu „The game industry of Poland” opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorstwa z sektora gier wideo są także widoczne na warszawskiej giełdzie, gdzie notowanych jest ponad 40 spółek. W lipcu bieżącego roku ich kapitalizacja wyniosła 11,7 mld złotych. Więcej firm z branży gamingowej jest tylko na giełdzie w Tokio. 

/iar/mm/


Wiadomości regionalne