W regionie ruszyły szczepienia przeciwko koronawirusowi

fot. Jarosław Krajewski/Radio Katowice

W województwie śląskim rozpoczął się proces szczepień na koronawirusa. 

O godzinie 10:00 w szpitalu MSWiA w Katowicach zaszczepieni zostali pierwsi medycy. 

Jak mówi dyrektor szpitala Piotr Grazda, chęć przyjęcia szczepionki wyraziła blisko połowa personelu. 


Jako pierwsza zaszczepiła się specjalistka diagnostyki laboratoryjnej Dorota Blat. Jak mówi, decyzja o szczepieniu wiązała się z krótką chwilą zawahania, lecz przeważyła troska o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz bliskich.


W sumie w szpitalu pierwszego dnia szczepionkę otrzymało 45 osób, w kolejnych dniach szczepienia będą kontynuowane. Placówka dysponuje 150 dawkami szczepionki. 

W bielskim Szpitalu Wojewódzkim rozpoczęto szczepienia na Covid-19. 

— Z personelu szpitala do tej pory na COVID-19 zachorowało ponad 30 procent obsady, chęć przyjęcia injekcji zgłosiło 60 procent pracowników. Pierwsza partia szczepionek dotarła w niedzielę rano i od razu została wykorzystana. — poinformowała dyrektor szpitala Sabina Bigos-Jaworowska. 


Dyrektor Jaworowska przyjęła szczepienie jako pierwsza. Jak powiedziała, służba zdrowia musi dać przykład.


Szpital Wojewódzki już teraz ma ponad 2300 zgłoszeń osób chętnych do przyjęcia szczepionki. W pierwszej turze przewiduje się zaszczepienie ponad 3 tysięcy chętnych. W poniedziałek do szpitala powinno dotrzeć kolejnych 300 dawek.

Pierwsza partia szczepionek na COVID-19 dotarła także do Częstochowy. Pierwszy zaszczepiony to dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Zbigniew Bajkowski. Punkt szczepień zorganizowano w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w budynku przy ul. Bialskiej. Do wdrożenia Narodowego Programu Szczepień włączony jest też Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie, który obok Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce znalazł się na liście tzw. szpitali węzłowych do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19. Szpital przygotował dwa miejsca do szczepień w placówkach przy ul. Mirowskiej i Bony. 

Autorzy: Kamil Jasek, Jarosław Krajewski, Zdisław Makles /rs/