Ministerstwo Zdrowia: liczba zaszczepionych osób w Polsce przekroczyła 140 tysięcy

Liczba osób zaszczepionych w Polsce przeciwko koronawirusowi przekroczyła 140 tysięcy - poinformowało przed południem Ministerstwo Zdrowia. To oznacza, że w ciągu ostatniej doby w naszym kraju zaszczepiono 48 tysięcy osób.

W całym kraju trwają szczepienia grupy zero, czyli pracowników służby zdrowia. Ministerstwo Zdrowia informowało w ostatnich dniach, że do szczepienia z tej grupy zapisało się już ponad pół miliona osób. Zapisy prowadzona będą jeszcze przez tydzień, resort zdrowia przewiduje, że łącznie uda się zaszczepić około 700 tysięcy osób z zerowej grupy.

Do Polski dotarło już 670 tysięcy dawek szczepionki. Jako że każdej osobie podawane są dwie dawki, dostawa ta wystarczy dla ponad 300 tysięcy osób. Co tydzień do naszego kraju mają trafiać kolejne partie, po minimum 300 tysięcy dawek preparatu firmy Pfizer/BioNTech. Resort zdrowia liczy na to, że w najbliższych tygodniach zatwierdzone zostanę preparaty również od innych producentów, co pozwoli na zwiększenie liczby dostaw.
Z szacunków rządu wynika, że przy sprzyjających warunkach w ciągu w ciągu trzech miesięcy powinno się udać zaszczepić niecałe 3 miliony osób.

Od 15 stycznia prowadzone będą zapisy na szczepienia dla kolejnych grup Polaków. Po pracownikach służby zdrowia szczepiona będzie grupa 1-sza - należą do niej seniorzy, pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, mundurowi i nauczyciele.

Autor: IAR /as/