Rozpoczął się kolejny etap szczepień

fot. Kamil Jasek/Radio Katowice

Rozpoczął  się proces rejestracji na powszechne szczepienia Polaków przeciwko COVID-19. Procedura jest  prosta i bezpieczna. 

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia. Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw UE. Z kolei 28 grudnia rozpoczęła się szeroka dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19. Tego dnia do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek. Pierwsze dawki (tzw. etap „zero” szczepień) są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Są to m.in. pracownicy szpitali węzłowych, pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych.

W kolejnych etapach szczepieni będą:

etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych), służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji

Wykaz punktów szczepień w województwie śląskim - Mapa punktów szczepień.

— Już niemal cały rok żyjemy w ciągłej niepewności. Nie wiemy, czy zarazimy się koronawirusem, czy przebieg naszej choroby będzie bezobjawowy, czy będzie z powikłaniami, które zostaną z nami przez całe życie. Ja się zaszczepię. Zaszczep się i Ty, bo wtedy jako społeczeństwo, będziemy czuli się o wiele bezpieczniej. — przekonuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Za tydzień, 22 stycznia, rusza rejestracja seniorów powyżej 70. roku życia. Wcześniej, w dniach 18-22 stycznia, szczepieni będą mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. Na szczepienie można się zarejestrować za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta pod adresem pacjent.gov.pl lub bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego lub osobiście w punkcie szczepień. Ruszyła też specjalna infolinia dotycząca transportu do punktów szczepień dla osób niepełnosprawnych i 70+, które nie są w stanie same dotrzeć do placówki medycznej. W Katowicach dostępnych jest 65 punktów szczepień.

Dla internetowej nr infolinii: 

(32) 251 69 00 – infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30, 

(32) 259 30 06 i (32) 259 30 07 - infolinie czynne w poniedziałki, wtorki i środy w godzinach od 7.30 do 15.30, w czwartki w godzinach od 7.30 do 17.00, w piątki od 7.30 do 14.00. 

Uwaga: infolinie przeznaczone są tylko do celów związanych z organizacją transportu do punktów szczepień osób, które dokonały już rejestracji i mają wyznaczone miejsce oraz termin szczepienia.

Autor: Joanna Opas/rs/pm/