Radio Katowice
Radio Katowice / Radiowe Wydarzenia
Kolędowy wieczór w Radiu Katowice
17.01.2021
17:00:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Kolędy w Studiu Koncertowym Radia Katowice śpiewa Sabina Olbrich-Szafraniec – sopran z akompaniamentem Karola Pyki - fortepian.

W programie:
Piosenka o wigilii – muz. Karol Pyka, sł. Beata Sabath
Idzie na ziemię Jezusek sam – muz. i sł. Wacław Geiger
Chleb miłości – muz. Karol Pyka, sł. Halina Golczowa
Oj maluśki
Ucichłeś Jezuleńku – muz. Feliks Nowowiejski, sł. Waleria Szalay-Groele
Śpij mój maleńki – muz. i sł.  Leszek Tokarski
Powiedz, że czekamy – muz. Norbert Blacha, sł. Katarzyna Węgrzyn

W koncercie zabrzmią m.in. kompozycje Karola Pyki:

"Piosenka o Wigilii" to pieśń do słów wiersza Beaty Sabath utrzymana w konwencji piosenki z gatunku standardów muzyki popularnej. Balladowy charakter kompozycji podkreśla pełną harmonii oraz nastrojową konwencję tekstu literackiego.

"Chleb miłości" to pieśń skomponowana do słów byłej więźniarki z Ravensbruck, Haliny Golczowej pod tym samym tytułem. Jest to niezwykle ciepły wiersz, przepełniony wiarą oraz nadzieją. Pieśń składa się z trzech części, której pierwsza oraz trzecia - ostatnia stanowią klamrę utworu. Utrzymany jest w takcie 6/8, w wolnym tempie i ma spokojną narrację.

Wykonawcy:

Sabina Olbrich-Szafraniec – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, z klasy śpiewu mgr Krystyny Świder. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w roku 1996. Jest laureatką I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Edwarda Griega w Gdańsku, wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Zadebiutowała w roku 1995 partią tytułową w musicalu Evita A. L. Webbera w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W latach 1998–2017 solistka Opery Śląskiej w Bytomiu. W jej repertuarze znajdują się partie z oper Don Giovanni, Wesele Figara, Faust, Carmen, Borys Godunow, operetek Wesoła wdówka, Zemsta nietoperza, Księżniczka czardasza, musicali Evita, Człowiek z La Manchy, Pocałunek Kobiety Pająka, Zorba, Phantom, My fair Lady. Uczestniczyła w krajowych i międzynarodowych kursach wokalnych oraz festiwalach m.in. w Weimarze, Bayreuth, Braunschweigu, Bydgoszczy, Cieszynie. W jej dorobku są liczne recitale pieśni i koncerty oratoryjne.W roku 2004 uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuki muzycznej, specjalność wokalistyka zaś w roku 2018 stopień doktora habilitowanego. Od 2002 pedagog śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. Od roku 2010 związana z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, gdzie pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Związana ze śląskim środowiskiem muzycznym podejmuje szereg inicjatyw, których celem jest ożywienie życia muzycznego lokalnej społeczności.

Karol Pyka – ur. 1984 w Siemianowicach Śląskich. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego Edukacji Artystycznej, specjalizacji dyrygenckiej (2008) oraz kierunku Kompozycja i aranżacja Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (2010). Od 2009 r. zatrudniony w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UŚ, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2015 r. uzyskał stopień doktora w dyscyplinie artystycznej dyrygentura na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kompozytor, aranżer, dyrygent, muzyk sesyjny. Od 2009 r. dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, od 2012 r. dyrygent Cieszyńskiej Orkiestry Dętej Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2010-2013 dyrygent big-bandu studiów niestacjonarnych Akademii Muzycznej w Katowicach. Autor licznych kompozycji oraz aranżacji chóralnych oraz orkiestrowych (orkiestra dęta, orkiestra symfoniczna), a także muzyki rozrywkowej i jazzowej na różne składy instrumentalne.Zobacz także Radiowe Wydarzenia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA