Zmiana kolejności szczepień

fot. Materiały prasowe/ KPRM

Doradca premiera do spraw epidemii profesor Andrzej Horban poinformował, że w grupie pierwszej będą szczepione osoby poniżej 60. roku życia, które mają choroby przewlekłe. 

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział korektę rozporządzenia dotyczącego kolejności szczepień. Zgodnie ze zmianami, etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części: szczepienia seniorów powyżej 60. roku życia, przewlekle chorych oraz przedstawicieli służb państwowych. 

Profesor Horban wyjaśnił, że rada medyczna zaproponowała dodanie do grupy pierwszej osób, które są poniżej 60. roku życia, ale mają choroby, które będą powodowały ciężki przebieg zakażenia i choroby COVID-19. Są to osoby wentylowane mechanicznie w domu.

"Jest to grupa 8 tysięcy osób, które jeżeli zakażą się, to właściwie w stu procentach umrą" - podkreślił profesor. Poza tym w grupie pierwszej znajdą się osoby po przeszczepach, dializowane oraz osoby chore na nowotwory, zwłaszcza takie, które są aktywnie leczone.

Profesor Andrzej Horban zaznaczył, że w pierwszej kolejności powinny być szczepione osoby najstarsze, u których ryzyko powikłań i zgonu z powodu zakażenia koronawirusem jest duże. Jak mówił prawie 20 procent chorych powyżej 80. roku życia umiera, w przedziale wiekowym 70-80 lat śmierć ponosi 15 procent zakażonych, a w grupie 60-70 lat - 7,1 procent. Profesor dodał, że w Polsce narażonych na ciężki przebieg choroby COVID-19 jest około 9,5 miliona osób - głównie seniorów. 

IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa/#Stankiewicz/i wz/w dyd