JKH GKS Jastrzębie z Pucharem Polski!
05.02.2021
23:42:00

Hokeiści JKH GKS-u Jastrzębie wygrali z Re-Plast Unią Oświęcim 3:2 i po raz trzeci z rzędu zdobyli Puchar Polski.

Finał krajowego pucharu rozegrany został na katowickim Jantorze. Dla zespołu z Jastrzębia-Zdroju zaczął się fenomenalnie. Mimo, że już w 2. minucie na ławkę kar powędrował Maris Jass, to jastrzębianie wykorzystali sytuację i w 3. minucie za sprawą Marka Hovorki wyprowadzili kontrę. Wychodzący na czystą pozycję Słowak został sfaulowany przez ratującego sytuację Victora Bartey'a i sędziowie nie mogli nie podyktować rzutu karnego. Najazd na bramkę zakończył się udanym uderzeniem Zackarego Phillipsa między słupkiem, a prawą ręką Clake'a Saundersa. Unia odpowiedziała w 12. minucie, gdy krążek przed bramkę Patrika Nechvatala wyłożył Teddy da Costa i do remisu doprowadził Daniił Oriechin.

Już w  24. minucie obrońcy tytułu po raz drugi wyszli na prowadzenie. Tym razem to Roman Rac wykorzystał świetną sytuację. Słowak otrzymawszy podanie ruszył prawym skrzydłem i umieścił gumę w okienku bramki Saundersa. Jastrzębianie chcieli uspokoić grę na tafli, ale Unia co rusz niepokoiła Patrika Nechvatala, jednak ten nie pozwolił na utratę bramki w tej tercji.

Trzecia tercja przyniosła najwięcej emocji. W 43. minucie Gilbert Brule obił jastrzębskie spojenie, a chwilę potem Nechvatala z bliska nie zdołał pokonać Siemion Garszyn. W 47. minucie hokeiści JKH podwyższyli, gdy Rac, wyłożył krążek Kamilowi Wróblowi, a ten pokonał Saundersa. Unia rzuciła się do szalonego ataku. W bramce jastrzębian Patrik Nechvatal dwoił się i troił, ale oświęcimianie gola zdobyli  za późno. W ostatniej minucie i grze w podwójnej przewadze, bramkę strzelił Brett McKenzie, ale gościom zabrakło czasu, aby doprowadzić do dogrywki i JKH GKS Jastrzębie zdobył Puchar Polski po raz czwarty w historii, a trzeci z rzędu.

JKH GKS Jastrzębie - Re-Plast Unia Oświęcim 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

1:0 - Zackary Phillips (02:59, rzut karny),

1:1 - Daniił Oriechin - Teddy Da Costa, Siemion Garszyn (11:21)

2:1 - Roman Rác - Martin Kasperlík, Mateusz Bryk (23:47),

3:1 - Kamil Wróbel - Roman Rác, Radosław Sawicki (46:57).

3:2 - Brett McKenzie - Teddy Da Costa, Ryan Glenn (59:25, 5/3)

Minuty karne: 18 (w tym 10 minut za niesportowe zachowanie dla Mārisa Jassa) - 4.

Strzały: 25-25

JKH GKS: Nechvátal - Bryk (2), Górny (2); Phillips, Rác, Kasperlik - Ševčenko, Kostek; Urbanowicz, Hovorka, Ł. Nalewajka - Jass (14), Horzelski; Wałęga, Wróbel, Sołtys - Michałowski; Sawicki, Jarosz, Paś oraz R. Nalewajka. Trener: Róbert Kaláber.

Re-Plast Unia: Saunders - Glenn, Luža (2); Sherbatov, McKenzie, Brulé - Bartley, Pretnar; S. Kowalówka, Kalan (2), Koblar - Bezuška, Zat’ko; Garszyn, Da Costa, Oriechin - P. Noworyta, M. Noworyta; Trandin, Krzemień, Przygodzki. Trener: Kevin Constantine.