Trwają negocjacje nad uregulowaniem pracy zdalnej w Kodeksie Pracy

Praca zdalna ma być uregulowana w Kodeksie Pracy jeszcze w tym kwartale - wynika z zapowiedzi resortu rozwoju. Trwają negocjacje społeczne dotyczące ustalenia przepisów w tym zakresie.

Ważne jest, by określono dokładnie rolę Państwowej Inspekcji Pracy w kwestii wykonywania pracy zdalnej - podkreśla zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski. Wyjaśnia, że najważniejszą kwestią jest to, jaka będzie rola inspekcji zarówno w zakresie wykonywania czynności kontrolnych, jak i możliwości ingerencji w tego typu porozumienia między pracodawcą a pracownikiem. "Inspekcja pracy nie planuje wykonywania kontroli w domach, nie jesteśmy do tego upoważnieni i raczej nie oczekujemy takich przepisów, by inspektorzy mogli ingerować aż tak głęboko w mir domowy i tam prowadzić czynności kontrolne" - zaznaczył wiceszef PIP. Dodał, że inspektorzy oczekują, aby regulacje dotyczące pracy zdalnej były jasne i pozwalały na rozwiązywanie problemów, które do inspekcji wpływają.

Od czasu ogłoszenia epidemii COVID-19, praca zdalna stała się zjawiskiem powszechnym. Obecnie może być ona wykonywana na podstawie ustawy covidowej z marca ubiegłego roku. Jarosław Leśniewski poinformował, że od marca zgłoszono kilka wypadków, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej. W żadnym z nich inspekcja nie prowadziła czynności kontrolnych.

Autor: IAR /as/


Wiadomości regionalne