Nowe zakażenia koronawirusem. Trwają prace nad patogenem.

7.937 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło Ministerstwo Zdrowia. 

To dane za ostatnią dobę. Najwięcej przypadków jest z województwa mazowieckiego, 1.279 zakażeń, 924 przypadki wykryto w województwie warmińsko-mazurskim. Województwo śląskie jest na trzecim miejscu w skali kraju pod względem liczby zachorowań, a test dał pozytywny wynik u 746 pacjentów. W pozostałych regionach wykryto od 90 do 600 nowych zakażeń. Jak informuje resort zdrowia, 148 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Odnotowano także kolejne zgony. Z powodu COVID-19 zmarły 62 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 154 osoby. 

Ruszyła kolejna tura zapisów na szczepienia przeciwko COVID-19. Zgłaszać mogą się pracownicy żłobków, klubów dziecięcych, dzienni opiekunowie, pracownicy placówek pieczy zastępczej oraz placówek wsparcia dziennego. Na szczepienia mogą się zgłaszać osoby urodzone po 1 stycznia 1952 roku lub ci, którzy nie zdążyli jeszcze zgłosić chęci zaszczepienia się. Wystarczy przekazać swoje dane dyrektorowi danej instytucji. Rejestracja trwa do 3 marca. 

Nad systemami sztucznej inteligencji wspomagającymi diagnostykę koronawirusa pracować będą lekarze ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach i Politechniki Śląskiej. Systemy mają analizować dane z badań klinicznych oraz wyniki badań obrazowych i wspomagać lekarzy w wykrywaniu pacjentów wysokiego ryzyka zakażonych koronawirusem. 

Jak mówi Przemysław Gliklich, prezes szpitala, kierowana przez niego placówka ma doświadczenie w diagnozowaniu pacjentów z COVID-19.


Celem projektu jest skrócenie czasu opisu badania tomograficznego, a także wykrycie przypadków COVID-19 niepodejrzanych klinicznie. 

— Udział w projekcie to także szansa dla uczelni — podkreśla prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki Politechniki Śląskiej.


Specjalna baza zostanie utworzona na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej pod kierunkiem prof. Joanny Polańskiej. Projekt otrzymał 5 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Autorzy: Joanna Opas, Martyna Słabikowska /rs/