Puchar Polski nie dla siatkarzy Jastrzębskiego Węgla. ZAKSA zdobyła trofeum.
14.03.2021
17:57:00

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla i Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle stworzyli fantastyczne widowisko w finale Tauron Pucharu Polski. Górą byli jednak podopieczni Nikoli Grbicia.

Pierwsze dwa sety stały na niezwykle wysokim poziomie. Pewne zagrywki Łukasza Wiśniewskiego w połączeniu ze skutecznością Yacine’a Louatiego dały jastrzębianom wynik 4:2. ZAKSA zdołała szybko wyrównać. Gdy na zagrywce pojawił się David Smith, a jastrzębski blok skutecznie kiwał Aleksander Śliwka, kędzierzynianie wyszli na prowadzenie 11:8.

Po czasie wziętym przez trenera Gardiniego, Pomarańczowi obudzili się. Wiśniewski zapunktował mocnym atakiem, a Rafał Szymura posłał dwa asy i znów set zaczynał się od początku. Dzięki Łukaszowi Kaczmarkowi i jego serwisowi to ZAKSA prowadziła 15:13. Po chwili było już 18:14. Jeszcze przed decydującą fazą seta jastrzębscy siatkarze zmniejszyli straty i przegrywali 19:21. Końcówka pierwszej partii należała już do ZAKSY.

Drugi set był zdecydowanie najbardziej wyrównaną odsłoną tego spotkania. Za sprawą skutecznych akcji Mohameda Al Hachdadiego Pomarańczowi zdobyli przewagę dwóch punktów. Od wyniku 6:4 siatkarze ze Śląska mieli okres bardzo dobrej gry. Po chwili prowadzili 8:5. Jednak gdy na zagrywce pojawił się Jakub Kochanowski rywale jastrzębian doprowadzili do stanu po 10.

Walka cios za cios trwała do wyniku 16:16. Potem Szymura zaskoczył jastrzębski blok i ZAKSA prowadziła 18:16. W polu serwisowym świetnie spisywał się Kochanowski, swoje dorzucił Semeniuk i w decydującą fazę partii kędzierzynianie wchodzili przy prowadzeniu 21:19.

Wtedy to jastrzębianie mieli swoje 5 minut. Najpierw dwa bloki postawił Jurij Gladyr, co oznaczało remis 22:22. Kędzierzynianie jako pierwsi zyskali setbole przy wyniku 24:23, ale siatkarze z Jastrzębia-Zdroju wyrównali. Następnie znów obronili piłkę setową na 25:25. Za trzecim razem jastrzębianom się nie udało i drugi set padł łupem ZAKSY.

Końcówka poprzedniej partii, a raczej stracona szansa na doprowadzenie do remisu, bardzo zdeprymowała siatkarzy Andrei Gardiniego. Było to widać w poczynaniach jastrzębian. ZAKSA szybko osiągnęła przewagę czteropunktową. Od stanu 16:12 na parkiecie istniał już tylko jeden zespół i trofeum Tauron Pucharu Polski trafiło w ręce siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla.

— Przede wszystkim, trzeba zacząć od tego, że oni zagrali dzisiaj trzy razy lepiej, jak nie więcej, niż wczoraj. My chyba za bardzo liczyliśmy na to, że oni gdzieś już myślami są w Rosji. Udowodnili dzisiaj, że nie. Z kolei my zagraliśmy zdecydowanie słabiej niż wczoraj. Była szansa wygrać seta, ten set to jest ciągle za mało. My na prawdę musimy sobie zdawać sprawę, że grając z tak grającą ZAKSĄ musimy być skoncentrowani przez cały przebieg spotkania, bo pojedyncze akcje są bardzo ważne, nakręcają grę, ale żeby z nimi wygrać trzeba wygrać trzy sety — mówił po spotkania zawodnik Jastrzębskiego Węgla, Łukasz Wiśniewski.

Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (20:25, 25:27, 15:25)

Jastrzębski Węgiel: Al Hachdadi, Kampa, Gladyr, Wiśniewski, Louati, Szymura, Popiwczak (libero) oraz Bucki, Tervaportti, Kosok

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Toniutti, Kochanowski, Smith, Śliwka, Semeniuk, Zatorski (libero) oraz Kluth