Sejmowa komisja zdrowia o projekcie dot. szczepień przeciw COVID-19

Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za poszerzeniem grupy kwalifikującej do szczepień przeciw COVID-19. Zgodnie z poselskim projektem ustawy w tej sprawie, będą mogli to robić nie tylko lekarze, ale również pracownicy innych zawodów medycznych.

Komisja rozpatrzyła projekt nowelizacji i ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projektodawcy wskazali, że celem zmiany jest "rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19". Dotyczyć to będzie niektórych zawodów medycznych, a określi je w rozporządzeniu minister zdrowia.
Konieczność tych zmian uzasadniał podczas posiedzenia poseł PiS-u Paweł Rychlik. "Biorąc w szczególności pod uwagę konieczność zaangażowania lekarzy w pracę w systemie ochrony zdrowia, jak i walkę ze skutkami tak zwanej trzeciej fali epidemii, jak również zapowiadany przez producentów szczepionek zdecydowane zwiększenie dostaw tych szczepionek (...) konieczne staje się wprowadzenie przepisów, które uelastyczniają proces szczepień" - mówił poseł.

Poparcie dla proponowanych w ustawie zmian zadeklarowała wiceminister zdrowia Anna Goławska. Jak mówiła podczas posiedzenia komisji, "istnieje potrzeba dodatkowego wzmocnienia potencjału kadry medycznej w szczepieniu ludzi przeciwko COVID-19". "Liczymy na to, że w najbliższym czasie tych szczepionek będzie znacząco więcej dostarczonych do Polski i będziemy mogli w szybszym tempie szczepić obywateli" - mówiła wiceminister. Wyjaśniła, że inne zawody medyczne kwalifikujące do szczepień to przede wszystkim felczerzy, pielęgniarki i położne.


Autor: IAR /as/