Lockdown w całej Polsce. Od soboty nowe ograniczenia.

fot. MZGOVPL

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń COVID-19, rząd zdecydował na przywrócenie większości obostrzeń na poziomie ogólnokrajowym. Rozszerzenie obostrzeń na cały kraj ma trwać od 20 marca do 9 kwietnia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o krajowym lockdownie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Jak przekazał minister zdrowia, główną przyczyną gwałtownego wzrostu zakażeń jest brytyjska odmiana koronawirusa. III fala epidemii przyspiesza, więc rząd zdecydował się podjąć zdecydowane kroki.

Od soboty, 20 marca, zamknięte zostaną hotele, za wyjątkiem robotniczych, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, obiekty sportowe, baseny, solaria, sauny, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Dzieci z klas 1-3 do 9 kwietnia będą uczyły się zdalnie. 

Dotychczas restrykcje obowiązywały w czterech województwach. Teraz obejmą cały kraj. Ograniczenia wejdą w życie od soboty. 

Rząd nie wprowadził ograniczeń w przemieszczaniu się. Nie podjęto też decyzji o zamknięciu przedszkoli i żłobków, a więc będą one nadal funkcjonować. W związku ze świętami wielkanocnymi, w kościołach będą obowiązywać dotychczasowe restrykcje, czyli 1 osoba na 15 m kw. 

W ostatnim czasie w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Brytyjska mutacja koronawirusa odpowiada już za ponad 52 proc. zachorowań. Ostatniej doby odnotowano ponad 25052 zakażeń, przy prawie 85 tys. wykonanych testów na koronawirusa. Rośnie także liczba zmarłych w związku z COVID-19.

Jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań, to najtrudniejsza sytuacja jest w województwach mazowieckim (4142) i śląskim (4030), a także małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034).

Obecnie w Polsce jest:

- 21511 zajętych łóżek – 72 proc.;

- 2193 zajętych respiratorów – 74 proc.;

- 8444 wolne łóżka oraz 786 wolnych respiratorów.

Liczba wykonanych szczepień wyniosła ponad 4,6 mln, z czego 3 mln pierwszą dawką.

Autor: Piotr Muszalski/pm/