Kolejne zakażenia koronawirusem w kraju. Lock down od soboty.

Prawie 26 tysięcy osób zakaziło się koronawirusem w ciągu minionej doby. 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport epidemiologiczny, z którego wynika, że potwierdzono 25.998 nowych przypadków. Najwięcej, bo 4.219 zakażeń odnotowano na Mazowszu. Województwo śląskie jest na drugim miejscu pod względem liczby nowych zakażeń, zakaziło się u nas 3.728 osób. Na trzecim miejscu jest Wielkopolska, gdzie 2.643 pacjentów odebrało pozytywny wynik testu. Najmniej przypadków jest na Podlasiu, tam zakaziły się 473 osoby. Ponadto 390 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Kolejne osoby także przegrały walkę z chorobą. Z powodu COVID-19 zmarło 116 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 303 osoby. 

Od potwierdzenia pierwszego przypadku, zakaziło się już ponad 2 mln 10 tysięcy osób, a zmarło blisko 49 tysięcy. 

Od soboty w całym kraju wraca lock down. Powodem jest duża liczba nowych zakażeń koronawirusem. Zamknięte będą galerie handlowe, kina, teatry, galerie sztuki, obiekty sportowe i hotele. Jak mówi marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, decyzja o wprowadzeniu ograniczeń była koniecznością, by nie doszło do paraliżu służby zdrowia.


W związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa w szpitalach maleje liczba wolnych miejsc. 

W szpitalu wojewódzkim w Częstochowie na 112 miejsc covidowych zajętych jest 100, w szpitalu miejskim na 106 – 93. Z kolei w szpitalu w Kłobucku zabrakło łóżek covidowych, jest 25 pacjentów. Planuje się przygotowanie nowych 20 miejsc obok 20 działających dotychczas. Dorota Barańska-Kaczmarek, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kłobucku apeluje, aby w tych dniach restrykcyjnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. 


Włodzimierz Charchuła, dyrektor szpitala powiatowego w Lublińcu podkreśla, że wirusa nie wolno bagatelizować. Jeśli objawy choroby nasilają się, koniecznie trzeba udać się do szpitala.


Baza miejsc covidowych w szpitalach w województwie śląskim w tym tygodniu powiększy się o co najmniej 600 łóżek. 112 miejsc tworzone jest w szpitalu tymczasowym w Katowicach.

Autorzy: Zdzisław Makles, Joanna Opas, Piotr Pagieła /rs/