Nowe zakażenia koronawirusem. Przygotowania szpitala tymczasowego.

Ponad 14,5 tysiąca nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w ciągu minionej doby. 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport, w którym poinformowało o 14.578 nowych zachorowaniach. Najwięcej, bo 2.899 przypadków potwierdzono na Mazowszu. O ponad tysiąc mniej zakażeń wykryto w województwie śląskim. Pozytywny wynik testu otrzymało 1.859 pacjentów. 1.355 zakażeń potwierdzono z kolei w Wielkopolsce. Najmniej, bo 167 było ich na Podlasiu. 238 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Odnotowano także kolejne zgony. Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 54 osoby. 

Od początku pandemii w Polsce zakaziło się ponad 2 mln 73 tysiące osób, zmarło ponad 49 tysięcy.

Punkt testów na koronawirusa dla osób wyjeżdżających zagranicę uruchomił Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich. To odpowiedź na potrzeby pacjentów, którzy nieraz dopytywali o taką możliwość. 

— W szpitalu działa już punkt testów dla pacjentów kierowanych przez lekarzy POZ-ów — zaznacza Aleksandra Skowronek z zarządu szpitala.


W przychodni można zrobić zarówno test PCR, jak i szybki test tzw. kasetkowy. Pacjent, który zgłosi się na taki test otrzymuje zaświadczenie z wynikiem w języku polski, angielskim oraz niemieckim. 

Tymczasem trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego w Pyrzowicach. W ostatnich dniach notowane są wysokie wskaźniki nowych zakażeń, w regionie zajętych jest blisko 74 procent łóżek covidowych i ponad 75 procent łóżek respiratorowych. Szpital w Pyrzowicach powstał już w listopadzie, jednakże pełnił funkcję zapasową. 

Jak mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego, na miejscu wszystko jest prawie gotowe. Łóżka i sprzęt są przygotowane. Jak poinformował Polskie Radio Katowice Jarosław Burzawa, rzecznik Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, który prowadzi rekrutację personelu, na razie nie wiadomo kiedy dokładnie do szpitala trafią pierwsi pacjenci. 

— Dostaliśmy informację o uruchomieniu, ale bez konkretnej daty — mówi i dodaje, że najprawdopodobniej będzie to 26 marca, jednakże musi być oficjalna zgoda z Ministerstwa Zdrowia.

Autor: Joanna Opas /rs/