Wielki Piątek w kościele luterańskim

Dla luteran Wielki Piątek jest najważniejszym dniem w roku. 

Jak mówi ksiądz Marian Niemiec, biskup Diecezji Katowickiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, luteranie, podobnie jak wszyscy chrześcijanie, wspominają cierpienie i śmierć Jezusa Chrystusa, jego poświęcenie się dla ludzi. 


Wielki Piątek to także dzień wolny od pracy dla ewangelików. W ewangelickich domach nie ogląda się w tym dniu telewizji i nie słucha radia. Nie robi się też zakupów ani porządków domowych. 


W Polsce żyje około 61 tysięcy luteran. Na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka ponad połowa polskich luteran, wierni wezmą udział w podniosłych nabożeństwach. Do tradycji ewangelickiej należy gremialne i rodzinne, w powadze, ciszy i skupieniu, przystępowanie w tym dniu do komunii, która udzielana jest pod postacią chleba i wina. Na jedno z nabożeństw wielkopiątkowych, które odbędzie się w Wiśle i będzie retransmitowane on line przez Radio Katowice o godz. 19:00, zaprasza biskup Marian Niemiec.


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Częstochowie przypomina, że Wielki Piątek to dzień zadumy, medytacji i spoglądania na Golgotę. Tam rozegrały się najistotniejsze wydarzenia, które mają znaczenie dla wiary i zbawienia. W kościele ewangelicko-augsburskim w Częstochowie odbędzie się wieczorne nabożeństwo spowiednio-komunijne. Na stronie internetowej parafii można uczestniczyć w wielkopiątkowej zadumie. 

Autorzy: Zdzisław Makles, Piotr Pagieła /rs/


Wiadomości regionalne