Podium obronione. Raków wygrał pod Wawelem.
09.04.2021
22:41:00

Piłkarze Rakowa Częstochowa, po trzech tygodniach przerwy, udanie powrócili do rozgrywek, zwyciężając pod Wawelem z Wisłą 2:1.

Dwa tygodnie spowodowane reprezentacyjną przerwą, a potem tydzień bez gry, bowiem w zespole spod Jasnej Góry wykryto zakażenia COVID-19. Tyle trwała przerwa w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy podopiecznych Marka Papszuna. Przy Reymonta nie było jednak tego widać, bo Raków w Krakowie był po prostu zespołem lepszym.

Już w 4. minucie Marko Poletanović skierował piłkę do siatki, ale sędzia słusznie dopatrzył się spalonego w akcji Czerwono-Niebieskich. Chwilę później Jakub Arak niecelnie główkował, a w następnej akcji jego szansę zatrzymał Łukasz Burliga. W 21. minucie to Raków miał dużo szczęścia, bowiem potężny strzał Piotra Starzyńskiego wylądował na spojeniu bramki Dominika Holca.

W 33. minucie goście cieszyli się z objęcia prowadzenia. Odważnie spod własnej bramki rozpoczął Zoran Arsenić, który w środku pola zagrał do Marcina Cebuli. Pomocnik częstochowian rozrzucił grę na lewą stronę, tam do piłki dopadł Patryk Kun, ten znakomicie dośrodkował do Davida Tijanicia, który głową skierował piłkę do bramki.

Ten, który rozpoczął bramkową akcję gości, po chwili stał się głównym winowajcą utraty gola przez częstochowian. Arsenić sfaulował Stefana Savicia, sędzia wskazał na 11. metr, a z wapna pewnie golkipera przyjezdnych pokonał Michal Frydrych. W doliczonym czasie pierwszej połowy Wisła powinna wyjść na prowadzenie. Kamil Piątkowski popełnił fatalny błąd po którym Żan Medved wyszedł sam na sam z Holcem. Golkiper gości wygrał ten pojedynek.

W drugiej połowie nie oglądaliśmy już tylu akcji. Raków miał przewagę, którą udokumentował golem w 63. minucie. Tym razem rajdem popisał się Piątkowski. Świeżo upieczony reprezentant Polski mijał kolejnych zawodników na swojej drodze, na wysokości pola karnego zagrał do Cebuli, który pewnie pokonał Mateusza Lisa.

Raków mógł zamknąć mecz na 3 minuty przed zakończeniem regulaminowego czasu gry. Tijanić zagrał świetną piłkę za plecy obrońców, dopadł do niej Vladislavs Gutkovskis, umiejętnie minął Lisa i miał przed sobą pustą bramkę, ale jego strzał minął prawy słupek przynajmniej o metr. Wisła próbowała jeszcze wyrównać, ale nie zdołała zagrozić bramce Rakowa.

Wygrana zespołu Marka Papszuna oznacza, że po tej kolejce Raków nie straci miejsca na podium. Piłkarze spod Jasnej Góry czują na swoich plecach oddech Lechii Gdańsk, nad którą mają, przed jej spotkaniem, 4 punkty i jeden mecz zaległy.

Wisła Kraków - Raków Częstochowa 1:2 (1:1)

Frydrych (38. k.) - Tijanić (33.), Cebula (63.)

Kartki: Burliga (60.), Żukow (69.), Kuveljić (76.), Frydrych (79.), Kone (90.) - Jach (43.), Lederman (88.)

Wisła: Lis - Burliga (76. Błaszczykowski), Frydrych, Radaković, Sadlok (83. Kone), Starzyński (83. Gruszkowski) , Żukow (76. Boguski), Kuveljić, Savić, Yeboah, Medved (83. Buksa).

Raków: Holec - Piątkowski, Arsenić, Jach (74. Niewulis), Tudor (84. Mikołajewski), Sapała, Poletanović (46. Lederman), Kun, Tijanić, Cebula (67. Szelągowski), Arak (67. Gutkovskis).