Olimpijczycy i kadra na EURO zostaną zaszczepieni

fot. Kancelaria Premiera

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego ogłoszono, że sportowcy, a także członkowie kadr, które pojadą na Igrzyska Olimpijskie w Tokio i mistrzostwa Europy w piłce nożnej, zostaną zaszczepieni.

Takie rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Szczepienia mają zapewnić sportowcom komfort w przygotowaniach i w startach w najważniejszej imprezie czterolecia i w mistrzostwach Europy, które ze względu na pandemię odbędą się z rocznym poślizgiem.

— Do igrzysk pozostało równo sto dni, jednak wiemy już, że koronawirus może zaatakować każdego. By dać komfort sportowcom, zdecydowaliśmy o zaszczepieniu całej ekipy olimpijskiej oraz naszej reprezentacji piłkarskiej — mówił na specjalnie zorganizowanej konferencji Premier RP, Mateusz Morawiecki. 

O zaszczepieniu sportowców przed najważniejszymi imprezami tego roku mówiło się już od dawna. Zwolennicy tego pomysłu za przykład podawali reprezentantów Izraela, którzy zostali zaszczepieni. Wielu sportowców i działaczy przekonywało, że trzeba zaszczepić zawodników, aby nie powtórzyła się sytuacja z halowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce, gdzie wielu sportowców, już po przyjeździe do Torunia, musiało zrezygnować ze startów, gdyż zarazili się COVID-19. Wśród zarażonych była Ewa Swoboda, główna faworytka do wygrania biegu na 60 metrów. 

— Nie można dopuścić, by wieloletni wysiłek sportowców został zmarnowany — przekonywał Mateusz Morawiecki.

Piłkarze reprezentacji Polski swój pierwszy mecz na EURO rozegrają 14 czerwca ze Słowacją. 5 dni później zmierzą się z Hiszpanią, a 23 czerwca skonfrontują się ze Szwedami. Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozpoczną się dokładnie za 100 dni, mają się rozpocząć 23 lipca i potrwać do 8 sierpnia tego roku.

— Ta decyzja była możliwa, bo grupy największego ryzyka są już zaszczepione bądź są szczepione. Te grupy nie są bardzo liczne - to ok. 1077 olimpijczyków i sztabów szkoleniowych, a piłkarzy to ok. 60 osób do zaszczepienia wraz ze sztabem — podkreślił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotr Gliński — Potwierdzam, że kadry piłkarskie oraz olimpijskie wraz ze sztabami będą zaszczepione. Już od dzisiaj będzie to możliwe. Mamy trudny czas, ale chcemy, żeby polski sport mógł funkcjonować w pandemii i by odnosił sukcesy. Ministerstwo sportu wspiera przygotowania olimpijczyków do igrzysk w Tokio. W tym roku wydano na ten cel 132 miliony złotych, ale jesteśmy gotowi wspierać sportowców w większym wymiarze. 

Sam proces zaszczepienia wszystkich zawodników nie będzie łatwy. Wielu sportowców na co dzień trenuje po za granicami kraju. Logistyką mają zająć się poszczególne związki.

Autor: Piotr Muszalski.