Aktywiści na lodzie. Czas na nas.

Lewandowski, Małysz, Kowalczyk czy Radwańska - te nazwiska kojarzą chyba wszyscy; nawet ci, którzy ze sportem są na bakier. Świat sportu zajmuje istotne miejsce w popkulturze i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała ulec zmianie... A czy mieszkańcy śląskiego są zapalonymi kibicami, czy unikają sportu jak ognia?


 

Na lodowisku w katowickim Janowie trenuje kadra narodowa adult czyli dorosłych. To nastolatki, a także starsi pasjonaci, którzy nie mieli możliwości rozpoczęcia treningów w wieku 4 czy 5 lat czego wymaga profesjonalny trening łyżwiarski. O wielkim wysiłku, ale i miłości do sportu opowiedzieli reporterce Radia Katowice Agnieszce Loch.


 

"Zwolnieni z Teorii" to hasło przewodnie Ogólnopolskiej Olimpiady projektów społecznych. Jednym z liderów tej Olimpiady jest siemianowickie III Liceum Ogólnokształcące. Szkoła znalazła się na najwyższym podium w rankingu szkół kompetencji przyszłości w roku 2019 i 2020. Istotą Olimpiady jest młodzieżowy wolontariat. Dzięki Kai Rojek o tym projekcie, jaki jest kontynuowany także w tym roku mimo pandemii dowiemy się więcej. Dobrze, że są dziś jeszcze tacy nauczyciele i młodzi ludzie wolontariusze, działający na rzecz innych. Nagranie przygotowała Kaja Rojek.


 

Młodzi ludzie nie są obojętni na to, co dzieje się dookoła nich. Coraz częściej słyszymy o nastoletnich aktywistach, którzy mają realny wpływ na kształtowanie swojego otocznia. A jak to wygląda na naszym "podwórku"?


 

Aktywnych młodych ludzi nie brakuje. Mimo ograniczeń związanych z pandemią, angażują się w różnego rodzaju projekty i działają w organizacjach. Także tych politycznych. Dzisiaj eliminacje Turnieju Debat Oksfordzkich "Młode Orły", których współorganizatorem jest Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskich. Tym razem w wydaniu online. Z przewodniczącą sejmiku Małgosią Klimczok i sekretarzem Dominikiem Dudą - rozmawia Marta Dobrowolska.


 

Przegląd filmowy - Do zobaczenia!

Święta Bożego Narodzenia zawsze kojarzą się z Kevinem samym w domu, Ogniem i mieczem i amerykańskimi komediami romantycznymi, w których bohaterowie zawsze mają swetry z reniferami... A w Wielkanoc? Co warto obejrzeć i co mamy do wyboru? Podpowiada Marta Dobrowolska.


 


"Czas na nas" to audycja młodzieżowa dla uczniów, licealistów oraz studentów. W programie poruszamy problemy, które zajmują młodych na co dzień – fascynacje muzyczne, ochrona przyrody, twórczość teatralna, działalność społeczna i charytatywna. W każdy środowy wieczór na naszej antenie rządzi młodość.

Audycję koordynuje Samuel Baron i Małgorzata Lachendro.

Środa, godz. 20:15.