Statuetki Gęsie Pióra przyznane

Ogólnopolski konkurs "Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego" organizowany przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu rozstrzygnięty. Uczestnicy otrzymają statuetki Gęsie Pióra. Konkurs zorganizowano już po raz 17.

W konkursie co roku jest typowany jest jeden obraz z Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, który następnie opisywany jest przez uczniów. Podczas tegorocznej edycji było to dzieło ulubionego malarza skamandrytów Wacława Borowskiego "Nad wodą". Jak mówi Iwona Mohl, dyrektor muzeum, organizatorzy byli zaskoczeni odzewem, z jakim spotkał się konkurs.


 

Uczestnicy konkursu mieli do wyboru dwie kategorie: formalną, w której liczy się umiejętność opisu wszystkich elementów malarskich budujących obraz,oraz literacką, w której oceniany jest pomysł na stworzenie opowieści wykorzystującej zarówno historię obrazu i jego wizerunek, jak i okoliczności związane z jego powstaniem. W kategorii literackiej pierwszą nagrodę otrzymała Joanna Brzenczka z I LO im. Jana Kasprowicza w Raciborzu, a w kategorii formalnej Julia Ćwiąkała z I LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze.

Autor: Joanna Opas/ml/