Woda

fot. Gabriela Kaczyńska/Radio Katowice

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi, dlatego w ten weekend w wielu miastach prowadzone są akcje sprzątania świata i to nie tylko lasów, czy miejskich przestrzeni, ale także rzek, jezior i mórz. My dziś przy wodzie się zatrzymamy, bo woda w minionym tygodniu odmienia była chyba przez wszystkie przypadki przez harcerzy z hufca ziemi zawierciańskiej, którzy Dzień Ziemi świętują od poniedziałku. Harcerze właśnie zaprosili nas na wykład naukowy, który prowadzi Paweł Kokoszka z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, który też jest harcerzem a pracuje w ośrodku w Smoleniu na Jurze. Zaczynamy zatem lekcję geografii, podczas której wyjaśnimy najważniejsze pojęcia związane z wodą, jej rolą w przyrodzie i zanieczyszczeniami, bo takie też niestety są, wcześniej jednak wyjaśnimy czym jest Zespół Parków Krajobrazowych.

EKO-RANEK to cykliczna audycja Polskiego Radia Katowice, emitowana na antenie raz w tygodniu, w niedzielę.

Celem audycji jest przede wszystkim edukowanie i inspirowanie dzieci oraz młodzieży do prawidłowych zachowań ekologicznych. Poza tym audycja ma promować i kształtować w młodych ludziach postawy proekologiczne oraz szacunek do natury. 

Będziemy m.in. rozbudzać potrzebę kontaktu z przyrodą, uświadamiać, poznawać zasady ochrony środowiska, pogłębiać wiedzę na temat roślin i zwierząt, rozwijać umiejętność dostrzegania piękna przyrody, kształtować zdolności właściwego reagowania na niszczenie środowiska. Audycja będzie miała charakter interaktywny.

Studio EKO-RANKA będzie mobilne. Będziemy więc w jaskiniach, lasach, nad wodą, a nawet i w powietrzu czyli w miejscach bogatych przyrodniczo. Z mikrofonem odwiedzać będziemy także przedszkola i szkoły, które zachęcamy do współpracy z nami.  

E-mail: ekoranek@radio.katowice.pl.

 


wfosigw_400


Audycja jest dofinansowana z środków

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

w Katowicach