Premier Mateusz Morawiecki o transformacji sektora energetycznego

fot. KPRM / Twitter

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w rządzie trwa praca nad takim ukształtowaniem systemu energetycznego w Polsce, by odpowiadał on za współczesne wyzwania stojące przed tą branżą. 

Odnosząc się do pytania o spór ze związkowcami w firmie Tauron zaznaczył, że energetyka powinna być jedną z kluczowych branż polskiej gospodarki.
Szef rządu dodał, że transformacja tego sektora musi brać pod uwagę także jego bezpieczeństwo oraz koszty dla przedsiębiorstw i polskich rodzin. „Będziemy starali się między kilkoma sektorami, tymi najbardziej energochłonnymi, a także wytwórczymi, a także tymi, które dostarczają surowiec, wypracować odpowiedni kompromis” - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że należy zachęcać związki zawodowe z różnych branż sektora energetycznego do określenia wspólnego stanowiska wobec transformacji. Mogłoby ono być później przedyskutowane z rządem oraz przedstawione do akceptacji Komisji Europejskiej.
Związki zawodowe w Grupie Tauron domagają się dialogu w sprawie przyszłości firmy wobec planowanej transformacji sektora energetycznego. Związkowcy obawiają się głównie wydzielenia aktywów węglowych ze spółki oraz likwidacji miejsc pracy. Jednocześnie nie opowiadają się zdecydowanie przeciw transformacji energetycznej, a jedynie apelują o podjęcie rozmów w tej sprawie.

Autor: IAR /as/ 


Wiadomości regionalne