Międzynarodowy Dzień Jazzu

30 kwietnia począwszy od 2011 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jazzu. Z powodu trwającej pandemii COVID-19, światowe obchody zostały przeniesione do wirtualnego formatu.

Z powodu trwającej pandemii COVID-19, światowe obchody zostały przeniesione do wirtualnego formatu. Bierze w nich udział ponad 190 krajów, w tym Polska. W obchody włącza się między innymi Katowice JazzArt Festival, proponując trzy wydarzenia online. Na jazzowej scenie NOSPR Łukasz Ojdana, pianista i kompozytor, znany jazzowej publiczności przede wszystkim z trio RGG, zaprezentuje swoją pierwszą w pełni autorską płytę „Kurpian Songs & Meditations”. Album, w którym muzyk mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi. Później zaprezentowana zostanie drugą część wystawy „DrawNotes” pisarza i artysty wizualnego Henninga Bolte, a utworem, który tym razem można usłyszeć, jest „Wanderhopes” Susany Santos Silvy z albumu „Ocean Inside a Stone”. Rysunki z obu części cyklu DrawNotes powstały podczas koncertów na żywo, w synchronizacji z muzyką w latach 2016 - 2019. Na koniec organizatorzy festiwalu zapraszają na filmowy reportaż dokumentujący i rekonstruujący zdarzenia związane z pracą wokół albumu „Llovage” autorstwa kultowych gdańskich muzyków - kontrabasisty Olo Walickiego i perkusisty Jacka Prościńskiego. 

Święto proklamowano a 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Data powiązana jest z obchodzonym w kwietniu w Stanach Zjednoczonych miesiącem jazzu. Międzynarodowy Dzień Jazzu, powołany przez Konferencję Generalną UNESCO z inicjatywy Ambasadora Dobrej Woli UNESCO, Herbie’ego Hancocka każdego roku gromadzi kraje i społeczności na całym świecie, by świętować jazz i podkreślić ważną rolę muzyki w zachęcaniu do dialogu, zwalczaniu dyskryminacji i promowaniu godności ludzkiej.  

Jazz jest najskuteczniejszą bronią w walce z rasizmem. Dobra gra na trąbce czyni ludzi ślepymi na kolor skóry grającego. - Louis Armstrong

Przedstawiciele tego gatunku na przestrzeni dziesięcioleci wykreowali wiele innych gatunków i stylów jazzowych. Jazz powstał w drodze procesu, który był związany z afrykańską muzyką ludową. Jazz jako nowy nurt zaczął krystalizować się na koniec XIX w.. Międzynarodowy Dzień Jazzu stał się na przestrzeni lat globalnym ruchem, który dociera corocznie do ponad dwóch miliardów ludzi na wszystkich siedmiu kontynentach.


Autor: IAR, Aleksandra Siążnik /as/