3 maja. Święto Konsytucji.

3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. To 230. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej.

Z udziałem przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich, metropolitalnych i samorządowych odprawiono w katowickiej archikatedrze Mszę św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc.

Jak zaznaczył abp Skworc w trakcie kazania - w uroczystość Najświętszej Maryi Królowej Polski, kiedy wspominamy ważne rocznice, przychodzimy do królowej i matki podobnie jak nasi przodkowie.


Arcybiskup Skworc zaznaczył również, że celebrując te rocznicę powinniśmy pamiętać o powstańcach i ofiarach powstania po obu stronach barykady. Historykom natomiast należy zostawić dociekania i spory.

Na Jasnej Górze obchodzona jest dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski.

Mszę św. odpustową celebruje abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosił też homilię. Przypomniał w niej o Zawierzeniu Narodu, jakiego wielokrotnie dokonywali na Jasnej Górze kardynał Stefan Wyszyński i Papież Jan Paweł II.


Sanktuarium uczestniczy w światowej modlitwie o ustanie pandemii. Na Jasnej Górze obraduje dziś też Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Tematy to beatyfikacja sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, duszpasterstwo Kościoła w Polsce w czasie pandemii i po jej ustaniu, zamknięcie obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

W Wiśle obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja mają już po raz drugi charakter symboliczny.

Przedstawiciele władz gminy złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny.

Na terenie miasta nie odbędą się tradycyjne imprezy artystyczne za wyjątkiem jarmarku sztuki na miejscowym rynku.

— Z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, zaprezentują się artyści, rzemieślnicy i rękodzielnicy — mówi Katarzyna Czyż Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.
W tym roku obostrzenia nie pozwalają jeszcze na organizację imprez kulturalnych, dlatego miasto chce w ten sposób wesprzeć w trudnych czasach miejscowych artystów i rzemieślników.

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 tegoroczne oficjalne uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 Maja w Tarnowskich Górach zostały ograniczone do mszy.

Odprawiona ona zostanie w kościele pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła o 10.00. Tarnogórzanie zachęcani są do udziału w liturgii online, za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube.

Po mszy przedstawiciele władz samorządowych złożą kwiaty pod pamiątkowymi tablicami.

W Warszawie z udziałem prezydentów 5 państw odbędą się dziś obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach będą uczestniczyć prezydenci Litwy - Gitanas Nauseda, Łotwy - Egils Levits, Estonii - Kersti Kaljulaid oraz Ukrainy - Wołodymr Zełenski. 


Kościół katolicki w Polsce obchodzi dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku oraz ślubów króla Jana Kazimierza i powierzenia królestwa opiece Matki Bożej.

Dzisiejsze święto zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. W 1920 roku zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 roku. Po reformie liturgicznej w 1969 roku święto zostało podniesione do rangi uroczystości.


Autorzy: Dorota Stabik, Andrzej Ochodek, Piotr Pagieła /iar/pg/