Dzień Europy

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

9 maja to Dzień Europy. 

Z tej okazji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbywa się konferencja w sprawie przyszłości Europy. W wydarzeniu, częściowo on-line, biorą udział polscy politycy.

Europosłanka Jadwiga Wiśniewska przypomniała, że Robert Schuman wraz z innymi Ojcami Założycielami Unii Europejskiej dał początek wspólnej, instytucjonalnej Europie powołując się na jej dziedzictwo historyczno-kulturowe oraz chrześcijańskie tradycje. Zdaniem europosłanki, dziś Unia Europejska dystansuje się od tych wartości, co grozi zatraceniem jej tożsamości. 

— Istnieje rozsądna, środkowa droga, a jest nią Europa Ojczyzn, w której zachowana będzie integralność i suwerenność państw narodowych oraz sprzeciw wobec unijnego federalizmu — mówi Jadwiga Wiśniewska.

Dąbrowa Górnicza uczci Dzień Europy, przypadający w rocznicę podpisania Deklaracji Schumana, która stworzyła fundament Unii Europejskiej. Flagi Unii Europejskiej zawisną w parku Zielona i nad Pogorią III, w miejscach, które zmieniły swoje oblicze dzięki funduszom unijnym. W południe z balkonu Pałacu Kultury Zagłębia odtworzona zostanie "Oda do radości" a wieczorem budynek rozświetli iluminacja unijnych barwach. 

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. 

Autorzy: Agnieszka Loch, Agnieszka Tatarczyk /rs/