Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości kulturalne
WE EUROPE – inicjatywa z Gliwic, która połączyła muzyków w całej Europie
14.05.2021
10:51:00

fot. materiały prasowe

W piątek, 21 maja kilkunastu artystów zagra w największym na Starym Kontynencie koncercie jazzowym online. Na wydarzenie pod nazwą WE EUROPE, złoży się 10 koncertów nadawanych na żywo z 10 europejskich miast. W tym z Gliwic, gdzie wystąpi m.in. Krzysztof Kobyliński, charyzmatyczny pianista i kompozytor, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Koncert pod nazwą „We Europe” będzie największym jazzowym przedsięwzięciem online na Starym Kontynencie. Wszystkie występy będzie można zobaczyć za darmo na stronie: WeEurope.art oraz na Facebooku (Facebook.com/WeEuropeArt). Początek transmisji o godz. 20:00.

We Europe – muzyka bez granic na koniec pandemii

Pomysłodawcą wydarzenia jest znany gliwicki pianista, kompozytor i organizator Palm Jazz Festival – Krzysztof Kobyliński, który do organizacji przedsięwzięcia przekonał twórców europejskich festiwali jazzowych. – Pandemia dała w kość wszystkim scenom i artystom. Ale wzięliśmy się w garść, powiedzieliśmy sobie: “nie damy się” i 21 maja wystąpimy wspólnie w ramach jednego dużego wydarzenia online – mówi Krzysztof Kobyliński.

Artysta podkreśla, że nie bez znaczenia w tym artystycznym zrywie ma obecna sytuacja w Europie: rosnąca liczba zaszczepionych, ustępująca kolejna fala zakażeń i luzowanie obostrzeń. – Gdy ustąpiła ostatnia globalna pandemia rozkwitł jazz, życie, artystyczne, gospodarka. Nie mamy wątpliwości, że i tym razem w życiu społeczeństw nastanie wiosna. Z tą nadzieją zapraszamy na koncert WE EUROPEmówi Kobyliński nawiązując do lat 20. XX wieku, kiedy po pandemii hiszpanki nastąpił rozkwit życia kulturalnego.

Muzyka z 10 europejskich krajów i... Kanady 

Gliwiczanin będzie jednym z artystów, których usłyszymy w czasie koncertu „We Europe”. 21 maja wystąpi w gliwickiej Jazovii, gdzie co roku odbywa się Palm Jazz Festiwal. W drugiej części koncertu zagra duet Szymon Klima i Dominik Wania. W słowackim Preszowie podczas koncertu zorganizowanego przez twórców Festiwalu Hevhetia Kosice zagra David Kollar w duecie z Tomasem Mutiną. W czeskim Brnie, gdzie gospodarzem będzie Ponava Jazz Festival usłyszymy formację Jakub Mizeracki Trio. W austriackim Diersbach wystąpi Chanda Rule & Sweet Emma Band (Inntoene Jazz Festival), w Mediolanie  Lorenzo de Finti Quartet (Rosetum Jazz Festival), w holenderskim Tilburgu Paul van Kemenade (Stranger Than Paranoia Jazz Festival), w Norymbergii  Izabella Effenberg, w Wilnie Shinkarenko Jazz 4N (Nida Jazz Festival), a w Londynie Alina Bzhezhinska (Vortex Jazz Club). Dodatkowo, w ramach polsko-kanadyjskiej kooperacji, w Montrealu jedenasty koncert w ramach WE EUROPE zagra Jacques Seguin Group (Jazz Crossing Festival Kanada-Polska), 

Wszystkie koncerty w ramach projektu „We Europe” będzie można zobaczyć bezpłatnie na stronie WeEurope.art.


Zobacz także Wiadomości kulturalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA