Iga Świątek w 1/8 finału Rolanda Garrosa
05.06.2021
17:48:00

Iga Świątek w świetnym stylu awansowała do 4. rundy French Open. Polka stoczyła wyrównany pojedynek w pierwszym secie, wygrywając go dopiero po tie-breaku. W drugim secie nie dała już żadnych szans Anett Kontaveit zwyciężając do zera.

Polka z Estonką miała rachunki do wyrównania. W 2020 roku, podczas Australian Open, tenisistki rozegrały niezwykle zacięty pojedynek. Kontaveit wyszła ze stanu 6:7, 0:2. W trzecim secie prowadziła już 5:1, przetrwała pogoń Świątek ostatecznie zwyciężając 6:7(4), 7:5, 7:5. W 2019 roku, na kortach w Cincinnati Estonka ograła Świątek w dwóch setach.

Początek sobotniego spotkania pokazał, że przed obrończynią tytułu nie lada wyzwanie. Kontaveit przełamała Polkę już w pierwszym gemie. Następnie dorzuciła własne podanie i przez większą część pierwszego seta kontrolowała przebieg wydarzeń na korcie. Świątek z minuty na minutę pokazywała coraz lepszy tenis, co też miało odbić się na wyniku.

Tenisistka z Raszyna przełamała Estonkę w 8. gemie. Od tego momentu oglądaliśmy bardzo wyrównane zawody. Świątek wygrała własne podanie i prowadziła 5:4. Rywalka Polki nie rezygnowała. W 10. gemie popisała się aż 3 asami i znów był remis.

Dużo nerwów przyniósł kolejny gem. W nim polska zawodniczka popełniła błąd w postaci podwójnego błędu serwisowego. Na szczęście wyszła z opresji i znów objęła prowadzenie w secie. Jednak nieustępliwa rywalka doprowadziła do tie-breaka. W nim Świątek przejęła inicjatywę i posłała dobry bekhend po linii, co oznaczało mini przełamanie dla Polki. Od wyniku 4:2 Kontaveit już nie zagroziła poważnie Świątek, która wygrała do 4.

Jeżeli zawodnik lub zawodniczka, przegra pierwszego seta po tie-breaku, seta w którym ów tenisista prowadził, to wejście w kolejną partię meczu jest bardzo trudne. Ta niepisana zasada w tenisowym świecie zadziałała w przypadku Estonki. Ta nie miała nic do powiedzenia w drugim secie. Świątek wygrała go 6:0 i awansowała do 1/8 finału.

Rywalką Igi Świątek w 4. rundzie będzie 18-letnia Ukrainka Marta Kostjuk, która jest 81. tenisistką w rankingu WTA.

Iga Świątek (8) - Anett Kontaveit (30) 7:6 (7:4), 6:0

Niestety nie udał się atak na 4. rundę Magdzie Linette. Poznanianka dobrze rozpoczęła starcie z tunezyjską tenisistką – Ons Jabeur, ogrywając ją w pierwszym secie 6:3. W dwóch kolejnych nie miała już nic do powiedzenia przegrywając 0:6 i 1:6.

Magda Linette - Ons Jabeur (25) 6:3, 0:6, 1:6