Zmiany w antysmogowym programie "Czyste Powietrze"

fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Dziś wchodzą w życie zmiany w programie "Czyste Powietrze". To między innymi wycofanie dotacji na kotły węglowe i zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania dla osób, które wymieniają źródła ciepła i przeprowadzają termomodernizację domu. 

Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 złotych - z 1960 do 2 189 złotych. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o 164 złotych, czyli z 1400 do 1 564 złotych na osobę. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z podwyższonego poziomu dofinansowanie korzysta co trzeci beneficjent "Czystego Powietrza". 

Od dziś będzie można również ubiegać się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. To szansa na dotacje do 9 tysięcy złotych w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tysięcy złotych. Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu "Czyste Powietrze" będzie możliwy tylko do końca tego roku. 

Osoby, które po 1 lipca złożą wniosek o dofinansowanie zakupu kotła węglowego, będą musiały go kupić, zamontować i zachować dowód księgowy zakupu z datą najpóźniej 31 grudnia 2021 roku. O dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła i ocieplenia budynku w ramach "Czystego Powietrza" mogą starać się właściciele i współwłaściciele domów. Maksymalna kwota dotacji to 37 tysięcy złotych. 

Program ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza, a dla właścicieli oznaczać mniejsze zużycie energii i niższe rachunki. 

Autor: /IAR/pm/


Wiadomości regionalne