Złote Maski wręczone

fot. Konstancja Snopczyńska/Radio Katowice

W Teatrze Ślaskim w czasie uroczystej gali wręczono twórcom teatralnym województwa śląskiego Złote Maski. 

Najwięcej nominacji otrzymały trzy teatry: Śląski, Zagłębia i Polski w Bielsku-Białej. W ręce artystów i aktorów tych właśnie teatrów trafiło najwięcej nagród. Nagrodzono też inne placówki teatralne. 

Najwięcej, bo aż cztery z jedenastu statuetek, otrzymał spektakl "Zły" Leopolda Tyrmanda zrealizowany w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Za reżyserie tegoż spektaklu nagrodzono Złotą Maską Piotra Ratajczaka. Anna Kadulska i Andrzej Dopierała okazali się najlepszymi aktorami minionego sezony. Najlepszą role drugoplanową stworzył Adam Myrczek z bielskiego teatru, a Mirosławę Żak nagrodzono za najlepszą rolę wokalno-aktorską. Jak mówi reżyser spektaklu, Piotr Ratajczak, cały zespół jest bardzo wzruszony. 


Złotą Maskę za scenografię i reżyserię świateł do spektaklu Zły” otrzymał Marcin Chlanda, a za choreografię do spektaklu Zakonnica w przebraniu” Teatru Rozrywki w Chorzowie – Jarosław Staniek. Nagrodzono też tatry lalkowe i aktorów występujących dla najmłodszych. 

Nagrodę specjalną otrzymał Andrei Kureichik za tekst sztuki "Białoruś obrażona”, na podstawie którego Teatr Miejski w Gliwicach zrealizował spektakl internetowy. 

Dla laureatów i zaproszonych gości zaśpiewała Stanisława Celińska. 

Po raz pierwszy Złotymi Maskami uhonorowano artystów w 1967 roku. Nagrody przyznawane są w 11 kategoriach.

Autor: Marek Mierzwiak, Konstancja Snopczyńska /rs/


Wiadomości regionalne