Dom Ludowy w Pogwizdowie otwarty

fot. Piotr Pagieła/Radio Katowice

W Pogwizdowie w gminie Hażlach został oficjalnie oddany do użytku po remoncie Dom Ludowy. Na ten cel gmina pozyskała ponad 1 milion 900 tysięcy złotych unijnej dotacji, całość prac kosztowała prawie 2 miliony 360 tysięcy złotych. 

Od czerwca spotykają się w nim seniorzy w ramach realizacji unijnego projektu Druga młodość seniorów w Gminie Hażlach”. Powstały tam również 2 mieszkania chronione. Jak powiedział uczestniczący w uroczystości wiceminister rodziny Stanisław Szwed działający Domu Ludowym klub seniora to cenna inicjatywa, dzięki której ludzie starsi mogą wyjść z domów i rozwijać swoje zainteresowania. 


Obiekt powstał w październiku 1935 roku w czynie społecznym, a działkę pod budowę przekazała rodzina jednego z mieszkańców Pogwizdowa. Został nazwany imieniem ówczesnego wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego. Przez wiele lat Dom Ludowy był własnością miejscowego koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, które funkcjonowało do 2008 roku. Jednak z biegiem lat stan budynku pogarszał się i wymagał gruntownego remontu, na który właścicieli nie było stać. 

Dlatego też w 2018 roku kupił go hażlaski samorząd z przeznaczeniem na Centrum Usług Społecznych. Przebudowa przedwojennego obiektu trwała 2 lata - do kwietnia tego roku, pod okiem konserwatora zabytków.

Autor: Piotr Pagieła/pm/


Wiadomości regionalne