Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Wizyta księżnej. Toksyczna hałda. Mikroskop operacyjny.
31.07.2014
16:45:00

ksieznatomaszterteka_120W Żywcu przebywa księżna Renata Habsburg-Lorena de Zulueta. To podróż sentymentalna, powiedziała nam księżna, która urodziła się w Żywcu w 1931 roku. Jej szczęśliwe dzieciństwo przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Po wojnie wraz z matką i siostrą Marią Krystyną Habsburg wyjechała do Szwecji. Jej życiowe losy sprawiły, że wyszła za mąż i osiadła w Hiszpanii. Teraz na krótko odwiedziła rodzinne miasto. Przy okazji, dementujemy plotki o tym, jakoby wizyta ma związek z roszczeniami rodziny Habsburgów, którzy jeszcze jesienią ubiegłego roku wystąpili do Starostwa Powiatowego o zwrot tak zwanego Nowego Zamku. "Audiencji", jako jeden z nielicznych dziennikarzy, dostąpił nasz reporter Andrzej Ochodek.


 

Od ponad trzech lat na terenie dawnej huty Uthemanna w Katowicach-Szopienicach stoi toksyczna hałda. Szkodliwe odpady, zostały nielegalnie przemycone z Czech. Do tej pory, pomimo wielu interwencji nie udało się jednak wyegzekwować od naszych sąsiadów usunięcia toksycznych odpadów. Koszty takiej utylizacji sięgają około 20 milionów złotych. Według wstępnych badań potrzeba trzech lat, aby pozbyć się tego co zalega na hałdzie w Szopienicach. W mniejszej ilość toksyczne odpady zostały także zdeponowane na terenie Dąbrowy Górniczej i Łazisk. Sprawa ich usunięcia jest w toku. Dlaczego zatem te szkodliwe odpady trafiły do naszego kraju? Co zawierają i jak do sprawy toksycznej hałdy odnoszą się mieszkańcy dzielnicy? Aby to sprawdzić nasza reporterka, Aleksandra Gruszczyńska, wybrała się do Szopienic.


 

W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, jako pierwszej w Polsce, testowany jest w oddziale okulistyki od kilku dni niezwykle zaawansowany mikroskop. Nowoczesny sprzęt dedykowany jest operacjom oka. Stworzenie udoskonalonego mikroskopu było możliwe, dzięki dwuletniej współpracy zespołu profesora Edwarda Wylęgały z inżynierami projektującymi urządzenie. Testowaniu nowego mikroskopu przyglądała się z mikrofonem Jadwiga Woźnikowska.


 Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA